Moldova szerint ki kellene venni a magyarok kezéből az Európai Unió bővítéspolitikáját

Siegfried Muresan, az Európai Parlament moldovai képviselőcsoportjának elnöke szerint hiba, hogy Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos is része az unió bővítéspolitikáért felelős miniszterek testületének, mert véleménye szerint Magyarország már az elmúlt években is aláásta Ukrajna és Moldova csatlakozási szándékát.

Nem egy magyarnak kellene irányítania az Európai Bizottság jövőbeni bővítéséért felelős osztályát – jelentette ki Siegfried Muresan, hozzátéve, hogy az elmúlt öt évben problémát okozott, hogy az Európai Unió végrehajtó testületének bővítési portfólióját Orbán Viktor „brüsszeli emberének” kezébe adták.

Muresan figyelmeztetése az uniós végrehajtó testület küszöbön álló átalakítására vonatkozóan hangzott el, és Várhelyi Olivérre utalt, akit Orbán Viktor nevezett ki a posztra és amelyet Várhelyi öt éve tölt be. A képviselő megjegyezte, hogy az Orbán-kormány azóta többször is megpróbálta lelassítani vagy teljesen kisiklatni Ukrajna és Moldova csatlakozási kérelmét a blokkhoz.

Mivel júliustól Magyarország veszi át az Európai Unió Tanácsának hat hónapos soros elnökségét is, így a blokk „leginkább oroszbarátnak tartott” kormányának bőséges lehetősége nyílik arra, hogy visszavesse a csatlakozási törekvéseket.

A jobbra hajlástól tartanak

Múlt héten az uniós nagyköveteknek sikerült egyhangú támogatást szerezniük az Ukrajnával és Moldovával június 25-én kezdődő csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez, amely az első lépés abban a közismerten hosszú folyamatban, ahol az országoknak egy sor reformot kell véglegesíteniük.

A jövő hónapban esedékes, első európai parlamenti ülés minden eddiginél „jobbra hajlóbb”, így a Mureșan és az Ukrajna-párti tagállamok attól tartanak, hogy a Putyin Oroszországával szimpatizáló szélsőjobboldali hangok felbátorodhatnak.

Szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR), amelyet Kocsis Máté szavai szerint szélsőségesen magyarellenesnek tartanak, felvették a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakciójába, így az ECR képviselőcsoport az Európai Parlament harmadik legnagyobb politikai erejévé válhat az újabb „oroszbarátnak” titulált román párttal. Nicola Procaccini, az ECR társelnöke szerint azonban a Fidesz soha nem nyújtott be hozzájuk csatlakozási kérelmet, és a Fidesz politikusai által szélsőségesen magyarellenesnek minősített AUR felvétele nem befolyásolta a Fidesz döntését.

Muresan csütörtökön újságíróknak nyilatkozva bírálta az AUR burkoltan oroszbarát álláspontját, az Alternatíva Németországért (AfD) párthoz hasonlítva azt, amely szerinte ugyan „nem nyíltan oroszbarát, de nyitott az oroszbarát narratívákra” – mondta Muresan, akit a héten az Európai Néppárt frakciójának alelnökévé választottak.

A képviselő a blokk jövőbeli biztonsága szempontjából kulcsfontosságúnak nevezte Ukrajna és a Moldovai Köztársaság sikeres és fokozatos integrációját az Európai Unióba és annak egységes piacába. Az ECR frakció több tagpártja, mint például a Finn Párt, a belga Új Flamand Szövetség, a cseh Polgári Demokrata Párt (ODS) és a Svéd Demokraták, vélhetően a Fidesz mély oroszbarátsága miatt elutasítóan állt a Fidesz csatlakozásához, ami befolyásolhatta az ECR döntését, hogy nem veszik fel a magyar kormánypártot a csoportosulásba.