Fellélegezhet a kormány, összejöhet a legnagyobb vállalása

Az idei évet erősen felhozza majd a háztartások fogyasztása, azonban az ipari termelés a vártnál rosszabbul alakul a német gazdaság gyengélkedése miatt – jelezte az Indexnek Árokszállási Zoltán. Az MBH Elemzési Centrum igazgatója szerint a nettó exportban jól teljesítünk, és a kormány idei 4,5 százalékos hiánycélja tartható. A GDP-növekedést pedig még alá is becsülhette a gazdasági tárca. A magyar deviza azonban gyengébben teljesíthet a korábban vártnál, az év végére 392,5 forintba kerülhet egy euró.

Az MBH Bank elemzői a 2024-es évre 2,7 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, 2025-re viszont az ideinél is jelentősen kedvezőbb, akár 4,2 százalékos bővülést vetítenek előre. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter múlt szombaton arról beszélt, hogy idén 2,5 százalékos GDP-növekedéssel, jövőre pedig 4,1 százalékkal számolnak. Az MBH 2,7 százalékos idei növekedési előrejelzése tehát a kormány 2,5 százalékos vállalását is túlszárnyalja.

Nagy Márton figyelmeztetett, hogy a számok eléréséhez az is kell, hogy az unió versenyképessége is rendben legyen. Árokszállási Zoltán rávilágított, hogy az Európai Unió versenyképességben valóban lemaradt például az Egyesült Államokhoz vagy egyes ázsiai országokhoz képest, de ez nem új keletű jelenség. A fő kereskedelmi partnerünk, Németország gyengélkedése pedig rányomja a bélyegét a magyar ipari termelésre.

Az idei évet erősen felhozza a háztartások emelkedő fogyasztása, az ÁFA-bevételekben már tetten érhető a folyamat. Árokszállási Zoltán szerint a kormány fellélegezhet, ugyanakkor semmiképp sem dőlhet hátra, a költségvetési hiánycél eléréséhez például szigorú fegyelem kell.

Kettősség az idei gazdasági kilátásokban

Az MBH Bank szakértői szerint az idei gazdasági növekedés kilátásait kettősség jellemzi: a vártnál később helyreálló ipari konjunktúra miatt idén valószínűtlen, hogy az ipari termelés összességében pozitívan zárjon. Árokszállási Zoltán felsorolta, milyen tényezők húzhatják a fogyasztást a következő negyedévben:

  • a vártnál erősebb reálbéremelkedés,
  • a lassan csökkenő munkanélküliség,
  • a lakossági hitelezés felfutása,
  • valamint a korábbi években látott gazdasági visszaesésből adódó óvatosság fokozatos oldódása.

Elérhető a hiánycél, de szigorú fegyelem kell hozzá

Az idei 4,5 százalékos GDP-arányos hiánycél eléréséhez nem szükséges drasztikus költségvetési megszorító intézkedések bevezetése. A hiánycél elérése továbbra is kockázatokkal jár, bár ezek mértéke a GDP néhány tized százalékpontjára korlátozódik.

A vártnál alacsonyabb lehet az idei infláció

Az elemzők az idei évre vonatkozó inflációs várakozásukat 4,1 százalékról 3,8 százalékra mérsékelték. Árokszállási Zoltán szerint a következő hónapokban a szolgáltatások drágulása lassulni fog. A jövő évre várt átlagos inflációs várakozásukat az elemzők enyhén felfelé, 3,5 százalékra korrigálták.

Tovább csökken a munkanélküliségi ráta

A munkanélküliségi ráta tovább csökkent 4,4 százalékra március és május között. Az őszi hónapoktól egyre inkább érződhet a gazdaság talpra állása a munkaerőpiacon is. A 2024-es munkanélküliségre vonatkozó várakozásukat változatlanul 4,2 százalékon tartják, 2025-re pedig 3,6 százalékra mérséklik.

Gyengébb lehet a forint, mint várták

A gazdasági elemzők euró-forint keresztárfolyamra vonatkozó várakozásai gyengültek. Az új előrejelzések szerint 2024 végére 392,5 forint, 2025 végére pedig 390 forintos euróárfolyam valószínűsíthető. „A gyengébb árfolyamvárakozásunk fő oka, hogy a Fed kamatcsökkentései lassabban érkeznek, mint korábban vártuk, ami erősíti a dollárt, és gyengítő hatással van a feltörekvő piaci devizákra, így a forintra is” – magyarázta Árokszállási.

Tovább csökkentheti az alapkamatot a jegybank

Az MNB folytatta a kamatcsökkentéseket, így június végére az alapkamat 7,00 százalékra csökkent. Az elemzők várakozása szerint a következő egy-két ülésen nem valószínű újabb kamatcsökkentési döntés a Monetáris Tanács részéről, ugyanakkor az alapkamatot az év végére 6,50 százalékra prognosztizálják. A dezinfláció folytatódhat 2025-ben, ami a várhatóan csökkenő dollárkamatok mellett további kamatcsökkentések lehetőségét vetítheti előre.