Átlagos bruttó bérek emelkedése Magyarországon

Áprilisban az átlagos bruttó bérek Magyarországon 13,5%-kal nőttek az előző évhez képest, elérve a 645 300 forintot. A béremelkedés üteme kissé lassult az év korábbi részében tapasztalt 15%-os növekedéshez képest. A kezdeti ugrást a minimálbér és a garantált bérminimum emelése befolyásolta decemberben, ami a medián béreket is érintette. A tavaszi hónapokban a nagyvállalatok tárgyalásai eredményeztek béremelkedést, ami továbbra is erős bérdinamikára utal, a multinacionális vállalatok jelentős bérmódosításokat hajtottak végre.

Az átlagos bruttó keresetek növekedése a teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében 645 300 forintot tett ki, míg a nettó átlag 444 000 forint volt. A medián bruttó kereset 516 000 forint, a medián nettó kereset pedig 357 900 forint volt, mindkettő jelentős növekedést mutat az előző évhez képest, 16,6, illetve 16,7 százalékkal haladta meg a tavaly áprilisit. A rendszeres bruttó átlagkereseteket 596 200 forintra becsülték, növekedést mutatva különböző szektorokban, mint például az üzleti szféra, a kormányzat és a nonprofit szervezetek. A reálkeresetek közel 9,5%-kal nőttek az előző évhez képest, a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett.

2024 januárjától áprilisáig a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 628 600 forint volt, a nettó kereset pedig 432 600 forintot ért el, ha a juttatásokat is figyelembe vesszük. Összességében mind a bruttó, mind a nettó átlagkeresetek 14,0%-os növekedést mutattak a juttatások nélkül, és 13,8%-os növekedést, ha a juttatásokat is beleértjük az előző évhez képest.

Nem annyira zöld a fű

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a KSH által számolt átlagbért a társadalom felső 1 százalékának fizetései torzíthatják. A magyar keresetekről pontosabb képet a mediánjövedelem ad, mivel míg az átlag a számtani közepet, a medián a helyzeti vagy fizikai közepet jelenti: előbbi érzékeny az extremitásokra, utóbbi nem. Az általános szakmai vélekedés szerint a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar társadalom 75 százaléka kevesebbet keres.