Óva inti Pekinget a háborús cselekedetektől a Fülöp-szigeteki elnök

A Fülöp-szigeteki elnök, Ferdinand Marcos Jr. figyelmeztetést intézett Kína felé, hangsúlyozva, hogy a Dél-kínai-tengeren történő esetleges agresszív lépések háborús cselekedetnek minősülhetnek. A Fülöp-szigetek és Kína közötti feszültség a Dél-kínai-tengeren zajló erőteljes fegyverkezés és hadgyakorlatok miatt éleződött ki.

Marcos a szingapúri Sangri-la Párbeszéd biztonságpolitikai fórumon beszélt, ahol az amerikai és a kínai védelmi miniszter is részt vett. Az elnök kijelentette, hogy ha egy Fülöp-szigeteki állampolgár halála egy szándékos kínai cselekedet következménye lenne, azt háborús tettnek tekintenék, és ennek megfelelően lépnének fel.

A kínai hadsereg szóvivője gyorsan reagált Marcos szavaira, azzal vádolva a Fülöp-szigeteket, hogy felelősséget próbálnak Kínára tolni, és gyalázkodásnak minősítették az elnök kijelentéseit. A Fülöp-szigetek szerint kínai járőrhajók vízágyúkkal lőtték a Fülöp-szigeteki hajókat, míg Peking szerint a Fülöp-szigetek provokálják őket, és Kína csupán a saját szuverenitását védi.

Elemzők szerint a régióban akár egy kisebb összecsapás is komoly konfliktussá eszkalálódhat, mivel a Fülöp-szigetek védelmi szerződést kötött az Egyesült Államokkal. Az amerikaiak készek lehetnek megsegíteni őket, ha támadás éri a Fülöp-szigeteket. Az amerikai-kínai viszony romlása miatt az Egyesült Államok szorosabbra fűzte az együttműködést a régió több országával, beleértve Japánt és a Fülöp-szigeteket is.

Lyoyd Austin amerikai védelmi miniszter szintén beszédet tartott a fórumon, hangsúlyozva, hogy az ázsiai-csendes-óceáni térség biztonsága prioritást élvez az Egyesült Államok számára. Austin szerint a térségben való amerikai jelenlét fontos, és a konfliktusok ellenére is elkerülhető a háború Kínával, ha a párbeszédet előtérbe helyezik.

A két ország védelmi miniszterei, Lloyd Austin és Tung Csün, tárgyalásokat folytattak Szingapúrban, amelyeket a kínai minisztérium szóvivője előremutatónak és konstruktívnak értékelt. Peking azonban ismételten felszólította Washingtont, hogy ne avatkozzon be Tajvan ügyeibe. Tajvan környékén Kína "büntetőnek" nevezett hadgyakorlatot tartott, válaszul a szigetország elnökének beszédére, aki felszólította Kínát, hogy hagyjon fel a fenyegetőzésekkel.