Magyarországon a politika mindig a kelleténél jobban rányomta a bélyegét mindenre, nem maradhatott kivétel ezalól az építészet sem. A szocialista éra rombolásairól regényt lehetne írni, de a rendszerváltás után még az előző korszak nívós építészeti munkáinak sem kegyelmeztek.

A XI. kerületi Somlói út legeslegvégén magasodik az egyetlen kétszeres Ybl-díjas női építészünk, Pázmándi Margit által tervezett épület, amely kétségtelenül nehéz történelmi örökséget hordoz: annak idején a Munkásőrség országos parancsnokságának és tisztképzőjének adott otthont. 

Annak az elnyomó rendszernek volt a része, amely szovjet helytartóként uralkodott itt Magyarországon 1948-tól 1989-ig. Emiatt kézenfekvő, hogy az épület sorsának rendezése visszabontásban vagy teljes elbontásban valósuljon meg

– mondta róla Sulyok Miklós művészettörténész.

Ehhez a súlyos ítélethez jól passzoltak a közpénzzel kistafírozott Mathias Corvinus Collegium (MCC) hagymázas álmai, hogy olyan megkerülhetetlen nemzeti intézménnyé váljon, mint a Tudományos Akadémia, a Nemzeti Múzeum vagy a Nemzeti Színház. Ezek az alapító Tombor András szavai, akiről azt kell tudni, hogy Habony Árpád hitelezőjeként is elhíresült, Mészáros Lőrinccel pedig közös cégben értékesíti a közmédia reklámidejét. Nem csoda, hogy az MCC a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után éves menetrend szerint kapott százmiliókat, majd egy kormányrendeletnek köszönhetően a Mol és a Richter részvényeinek tíz-tíz százalékát, végül pedig olyan ingatlanokat, mint ez a Somlói úti vagy a Feneketlen-tó melletti egykori négycsillagos Hotel Flamenco.

A néhány hónap alatt összegyűjtött közel 500 milliárdos vagyon alig százmilliárddal kevesebb az ország teljes éves felsőoktatási büdzséjénél.

A Somlói úti munkásőr-főhadiszállásra meg is kapták a bontási engedélyt, a helyébe pedig a 370/2020. számú kormányrendelettel nemzetgazdasági szempontból kiemeltté tett beruházás segítségével húzhatják fel az új épületeket, amelyeknek így nem kell megfelelniük a kerületi szabályozásnak, gyakorlatilag egy túlméretezett monstrum kerülhet a Gellért-hegy oldalába.

Hőzöngtek is a helyiek, akiknek a vitorlájából az MCC most egy ezer fő megkérdezésével tartott közvélemény-kutatással próbálja kifogni a szelet. A felmérés szerint a budapesti lakosok és az ingatlan közvetlen környezetében élők többsége a korábbi épületről úgy vélekedik, hogy

nem illik a környezetébe, rossz emlékeket idéz, ezért le kell bontani és a helyére egy modern, a környezetével harmonizáló és a helyi lakosok irányába is nyitott ingatlanegyüttest és parkot kell építeni.

A válaszadóknak a régi épületről elsősorban a lelakott, csúnya és elavult jelző jutott eszébe, de sokan felemlegették a szocializmust és a kommunista rendszert védő Munkásőrséget is. A megkérdezettek

  • 92 százaléka inkább csúnyának,
  • 91 százaléka inkább környezetébe nem illőnek,
  • 90 százaléka inkább korszerűtlennek tartja az épületeket.

A válaszadók többsége abban is egyetértett, hogy az épületeket le kell bontani. A legtöbb válaszadó szerint a bontás és egy új középület megalkotása az ideális forgatókönyv, nem pedig a felújítás, azt pedig kevesebb, mint 5 százaléknyi válaszoló támogatta, hogy az épületet hagyják meg a jelenlegi állapotában – ismertették a felmérés eredményeit.

Ami az új MCC-központtal szemben támasztott elvárásokat illeti, a kutatás résztvevőinek többsége a zöldfelület növekedését, az épület ökológiai fenntarthatóságát reméli, és azt, hogy illeszkedik a Gellérthegy látképébe, a kert és a park pedig a környékbeliek számára is nyitott lesz.

Az MCC a tervek ismertetésekor azt ígérte, hogy a mostani két épület helyett csak egy helyezkedik majd el a telken, így jóval kiterjedtebb lesz a helyi lakosok által is bejárható parkosított terület és több közösségi teret is létrehoznak majd az épületben, amelyek mindenki számára látogathatók lesznek.

Közleményük szerint a megkérdezettek több mint 80 százaléka mondta azt, hogy az új objektumnak a kortárs magyar építészet meghatározó elemének kell lennie, valamint a nemzeti építészeti hagyományokon kell alapulnia.

Tudatták azt is: az MCC nyílt építészeti tervpályázatot írt ki az új budapesti épületegyüttes megtervezésére. A neves szaktekintélyekből álló bírálóbizottság két első helyezettet hirdetett, végül az egyik győztes, a Napur Architect Kft. folytathatta az új Gellérthegyi campus kialakításának tervezését  az újdonsült Prima Primissima-díjas Ferencz Marcel Ybl-díjas építész vezetésével.

A látványterveket értékelve sokan használták a modern, szép, európai színvonalú és impozáns jelzőket, továbbá azt is többen hangsúlyozták, hogy a jelenleginél egyértelműen jobb lesz. A válaszadók több mint 80 százalékának tetszett a környezet, a belső tér, a külső megjelenés, valamint az, hogy tehetséggondozó intézményként funkcionál a jövőben, és ugyanennyien felelték azt is, hogy örülnének az új épületnek.

Fotó: Wolfy