Orbán Viktor levelezése az EU vezetőivel

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke levélben fordult Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz, hangsúlyozva, hogy Ukrajna részvétele nélkül nem lehet érdemi tárgyalásokat folytatni az ország jövőjéről. Az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta Magyarország többször is kifejezte aggodalmát a háború következményei miatt. Orbán Viktor miniszterelnök több alkalommal hangsúlyozta, hogy a béketárgyalások fontosságát látja elsődlegesnek, ugyanakkor gyakran hangoztatta azt is, hogy a magyar érdekeket mindenekelőtt szem előtt kell tartani. Charles Michel levelében világosan fogalmazott: "Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról tárgyalni" - tette hozzá az Európai Tanács elnöke.

Az Európai Parlament 63 képviselője levélben fordult az uniós intézmények vezetőihez, amelyben felszólították őket, hogy tegyenek meg mindent Magyarország tanácsi szavazati jogának felfüggesztése érdekében. A levelet aláíró képviselők szerint Orbán Viktor "békemissziós" látogatást tett Oroszországban és Kínában, amelyek során szándékosan azt a benyomást keltette, hogy az egész Európai Uniót képviseli, holott erre nem lehetett felhatalmazása. Emlékeztettek, hogy az uniós vezetőknek kellett tisztáznia, hogy ezek az utazások kizárólag a kétoldalú kapcsolatok keretében történtek.

A képviselők felhívták a figyelmet arra is, hogy Orbán Viktor aktívan aláássa a közös uniós álláspontokat, például azáltal, hogy az Ukrajna feltételei szerinti tűzszünet helyett "mindenáron történő" tűzszünetet sürget. "Nemcsak túllépi hatáskörét, amikor úgy tesz, mintha az EU egészét képviselné, hanem aktívan olyan politikai menetrendet követ, amely ellentétes a közös uniós álláspontokkal, aláásva ezáltal az egész döntéshozatali folyamatot, valamint az EU egységét rendkívül fontos kérdésekben" - mutattak rá. A képviselők felszólították az uniós vezetőket, hogy "a lehető leghamarabb tegyenek határozott lépéseket annak érdekében, hogy korlátozzák a további károkat, nemcsak az EU egészének hitelességét, hanem a jelenlegi geopolitikai helyzetet illetően is" - írta a levelet aláíró 63 uniós parlamenti képviselő.

A Magyar Péter által feltett kérdések, mint például hogy "Elmondta-e a miniszterelnök Putyinnak, hogy ne bombázzon gyerekkórházakat?" vagy "Hogyan hozza haza az uniós pénzeket?" továbbra is nyitottak maradnak, hiszen a miniszterelnök nem nyilatkozott ezekről a témákról nyilvánosan. Ezek a kérdések rávilágítanak arra a bírálatra is, amely szerint Orbán Viktor nem képviseli hatékonyan Magyarország és az Európai Unió érdekeit a nemzetközi színtéren.