Életbe lépett a kormány döntése az italcsomagolásokról

Július elsejétől már nem hozhatóak forgalomba italos üvegek, PET-palackok és alumínium dobozok visszaváltási díjas logo nélkül. A változásokról és az új visszaváltási rendszerről Áder János volt államfő beszélgetett Pethő Zsolttal, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatójával a Kék bolygó podcast legújabb adásában, amely a legnépszerűbb videómegosztó portálon is elérhető.

A MOHU már január elseje után elkezdte a visszaváltó automaták telepítését, azonban a gyártók lobbiztak a féléves csúszásért. Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte, hogy Magyarországon szokatlanul hosszú volt a felkészülési idő, ami lehetővé tette a gyártók számára, hogy felkészüljenek a július elsejei indulásra.

Pethő Zsolt elmondta, hogy több európai országban már bevezették a visszaváltási rendszert, amelynek köszönhetően az egyszer használatos italos palackoknál 90 százaléknál magasabb visszagyűjtési arányt lehet elérni. Áder János hozzátette, hogy lesz egy átmeneti időszak, amikor a július elseje előtt beszerzett termékek miatt egyszerre lesznek a polcokon visszaváltható és nem visszaváltható termékek.

Július elsejétől háromezer REpont automata fog működni, többnyire a legnagyobb boltokban, és ezer kisebb boltban vagy büfében lesz lehetőség kézi visszaváltással leadni a flakonokat. Így több mint négyezer helyen tudják fogadni a visszaváltható termékeket. A raktárból még kerülhet ki régebbi csomagolású palack, de várhatóan szeptember-októbertől csak az 50 forintos logóval ellátottak lesznek a polcokon.

Az egykori köztársasági elnök felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbiakkal ellentétben már nem szabad laposra taposni a palackokat, hanem azokat épen kell elhelyezni az automatákban. Pethő Zsolt tájékoztatása szerint az alumínium és az üveg termékek száz százalékban többször is újrahasznosíthatók, de a PET-palackoknál ez csak négy-öt alkalom, és a technológia is bonyolultabb, mint az üvegnél vagy az alumíniumnál.

A MOHU célja, hogy tízéves intervallumban az újrafeldolgozott termékek aránya 32-ről 65 százalékra nőjön, a lerakás pedig 51-ről 10 százalékra csökkenjen. Pethő Zsolt szerint már az elmúlt egy évben két százalékponttal tudták növelni az újrahasznosítási arányt, és már kevesebb, mint a hulladék felét rakják le.

A vezérigazgató beszámolt arról is, hogy a következő tíz évben 185-300 milliárd forintot fektetnek be a szelektív hulladékgyűjtés erősítésébe, és 80 hulladékudvart is létrehoznak, amelyekben többek között használt sütőolajat, fáradtolajat, maradék festéket, vegyszert, permetszert, elektronikai hulladékot, elemet, mobiltelefont is le lehet adni. Az első ilyen udvart már megnyitották Esztergomban.

A műsorban felhívták a figyelmet arra is, hogy lesznek olyan termékek – például a befőttes üvegek – amelyek továbbra is csak a szelektív gyűjtőkön helyezhetők el. Az átmeneti időszakban ügyelni kell a palackokon szereplő logókra, hiszen azok mutatják meg, hogy visszaváltható-e a termék. Pethő Zsolt közölte, hogy partnereiket arra kérték, hogy az automaták mellett olyan konténereket is helyezzenek el, ahová be lehet dobni a nem visszaváltható üvegeket és flakonokat is.

Az elmúlt időszakban már több mint hatmillió palackot váltottak vissza, jelenleg napi 400 ezer visszaváltásnál tartanak, és ez hamarosan napi milliós nagyságrendre fog emelkedni.