Miért akarják összepiszkítani a Szajnát a franciák az olimpia előtt?

Nem minden francia van elragadtatva attól, hogy július 26-a és augusztus 11-e között Párizsban rendezik meg az idei nyári olimpiát – főleg, ha az ötkarikás játékok megrendezése az ő életét közvetlenül is negatívan érinti. Azonban ahhoz, hogy a franciák miként mutassák meg elitellenes hangulatukat, épp Párizs főpolgármesterének szimbolikus gesztusa adott egy jó ötletet.

Párizsban már régóta két dolog számít biztosnak: a franciák nagyon kreatívak, ha tüntetésről van szó, illetve hogy a városon áthaladó folyó, a Szajna régóta szennyezett. Az a folyókra jellemző hordalékot, illetve szeméten kívül ipari hulladékot, illetve nyers szennyvizet is szállít. Ezek miatt Emmanuel Macron francia elnök és a főváros szocialista főpolgármestere, Anne Hidalgo ígéretet tett, hogy a július 26-án kezdődő és augusztus 11-kor végződő nyári olimpiáig megtisztítják az egykoron szebb napokat látott folyót.

Azonban a párizsiaknak több okból sem tetszik az Olimpiának a lebonyolítása. Egyrészt az előzetes tervekhez képest annak jóval drágább a költsége, miközben Macron azt ígérte, hogy a turizmus miatt megtérülő befektetés lesz – jelenleg könnyen lehet, hogy átlépi a 10 milliárd eurót az összköltség. Ezenkívül sokakat zavart, hogy mivel a Szajnán rendeznek versenyeket, sőt, magát az olimpiai megnyitót is ott tartják, ezért a folyópart melletti, a város látképére jellemző kis újságárusbódékat eltávolítják. Ráadásul a Szajnán tartott versenyek miatt a párizsiak legalább harmadát közvetlenül is érintik a versenyek miatti útlezárások, ezért sokan egyszerűen elhagyják a fővárost a versenyek idejére.

Mások pedig amiatt kritizálták az olimpiát, mert az építkezések egy részén illegális bevándorlókat dolgoztatnak – ráadásul már évek óta. Emiatt az ötkarikás játékokkal és leginkább a kormánnyal elégedetlenek minden alkalmat felhasználnak, ha tüntetni lehet. Már rendeztek olyan tüntetést is, ahol például az olimpia szimbólumát égették el, míg a megemelkedett munkaterhek miatt a szemetesek azzal fenyegetőztek, hogy július 26 és augusztus 11-e között fognak sztrájkolni.

Egy rosszul elsült szimbolikus tett

A folyó vízminősége a múltban bőven elmaradt az elvárhatótól, pláne, ha sportról van szó. Tavaly augusztusban például a triatlonnak úszó részét kivették, amire többen is kijelentették, hogy inkább úsznak a szarban, csak maradjon meg a sportáguk, míg a nyílt vízi úszást a világkupán egyszerűen törölték. Emiatt többen is aggódnak, hogy egyáltalán Párizs képes lehet-e megrendezni a Szajnára tervezett versenyszámokat. A kétkedőket és az aggódókat megnyugtatva Párizs főpolgármestere, Anne Hidalgo még június elején bejelentette, hogy a folyó vízminőségével semmi gond nem lesz, sőt, hogy mindenki biztos legyen benne, ő maga is úszik majd a folyóban.

Ugyanakkor Hidalgo elkövette azt a hibát, hogy egy konkrét dátumot is megjelölt, amire a francia közösségi oldalakon elkezdett terjedni a #JeChieDansLaSeineLe23Juin hashtag, ami röviden annyit jelent, "június 23-án a Szajnába szarok". A viccesnek szánt tiltakozás akkorára nőtt, hogy néhányan egy honlapot is gyártottak, amin még egy kalkulátort is elhelyeztek, ami kiszámolja, hogy mikor kell a Szajnába helyezni a csomagot, ha valaki Párizs központjától több kilométerre lakik. A héten végül ismét elhalasztotta Hidalgo a Szajnában való úszást, azonban tanulva legutóbbi hibájából, ezúttal nem nevezett meg dátumot.

A párizsi főpolgármester ezúttal a június 30-án, illetve július 7-én rendezett előrehozott parlamenti választásokra hivatkozott, mondván, most a legfontosabb, hogy azt rendben megtartsák – emiatt azt ígérte, majd kizárólag a választások után, de még az olimpia július 26-i kezdete előtt megmártózik a Szajnában. A Le Monde cikke szerint a párizsi főpolgármesteri hivatal egy látványos és mindenki számára elérhető rendezvényt szeretne az úszásból csinálni, hogy ezzel hívja fel a figyelmet, hogy 2016 óta milyen sokat tettek a folyó tisztításáért. A lap becslése szerint egyébként összesen 1,4 milliárd euró értékben hajtottak végre fejlesztéseket a folyó vízminőség javítása érdekében.

A kultúra és a közösség ereje

A párizsiaknak azonban nem csak az olimpia okoz fejtörést. A város kulturális életében is történtek jelentős változások, amelyek pozitív hírekkel is szolgálnak. A bezárástól mentette meg több nagynevű rendező, többek között Quentin Tarantino és David Lynch is, a párizsi La Clef mozit, ami már öt éve küzd a túlélésért. A filmes szcénától kapott támogatásokból összesen 2,1 millió dollár gyűlt össze, amiből a mozi működtetői megvásárolhatják a La Clefnek otthont adó épületet.

A francia főváros V. kerületében található La Clef 1973-ban nyílt meg azzal a céllal, hogy az alulreprezentált filmkészítők is lehetőséget kapjanak alkotásaik bemutatására. A La Clef vezetősége szerint egy olyan intézmény megmentéséről, védelméről van most szó, aminek értéke kevésbé a négyzetméterekben, sokkal inkább a benne rejlő lehetőségekben mérhető, ami teret enged a kreativitásnak és a találkozásnak. Úgy gondolják, hogy az ilyen intézményeknek a nagyváros szívében van a helye, nem a peremén, ahova a piac próbálja kiszorítani őket.

Az örömteli fordulat apropóján a mozi június 27. és 30. között négy napra ismét megnyitja kapuit és ingyenes vetítések lesznek. Ezután a La Clef egy évre ismét bezár, hogy megkezdődhessenek a felújítási munkálatok, amely részeként egy rendezvénytermet is kialakítanak majd. Remélhetőleg ez a hír valamelyest csillapítja a kedélyeket és a szorongást, amit a jelenlegi politikai helyzet és a közelgő parlamenti választások váltanak ki.