A Voyager-1 űrszonda újra adatokat küld

A NASA Voyager-1 űrszondája ismét mind a négy tudományos műszerével használható adatokat továbbít, miután a mérnökök sikeresen helyreállították a korábban érthetetlen információkat küldő űreszközt.

A Live Science szerint az űrszonda nagyjából hét hónapja kezdett el érthetetlen jeleket küldeni. 2023 novemberében a három fedélzeti számítógép egyikével műszaki probléma merült fel, amit a mérnökök áprilisban részben orvosoltak, amikor parancsot küldtek az FDS alrendszernek, amely a tudományos adatok rendezett csomagolásáért felelős. Négy hónap elteltével az űrszonda először küldött értelmezhető jeleket, lehetővé téve a probléma lokalizálását.

A hiba forrását az egyik számítógép chipjében azonosították, és a megoldást az FDS kódjának módosításával kezdték meg. Ennek eredményeképpen májusban már két berendezés megfelelően működött, és jelenleg mind a négy műszer helyreállt.

Bár az adatrendszerek ismét működnek, a mérnökök szerint további munkálatok szükségesek a teljes helyreállításhoz. A következő lépés a fedélzeti számítógépek szoftverének szinkronizálása lesz, hogy egyszerre hajthassák végre a parancsokat.

A Voyager-1 jelenleg mintegy 24 milliárd kilométerre van a Földtől a csillagközi térben, és a nagy távolság miatt a parancsoknak és válaszoknak több mint 22 órát kell utazniuk. Az űrszonda és testvére, a Voyager-2 közel 47 éve indult útnak, és ezek a NASA legrégebb óta működő űrszondái, valamint a legtávolabbi, ember alkotta objektumok.

A Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a Földre a Boeing Starliner űrhajója és annak legénysége, Butch Whitmore és Suni Williams július 22-én térhet csak haza – írja az Orlando Sentinel. A NASA múlt hét pénteken közölte, hogy ismét elhalasztják a hazatérést, a plusz idő lehetővé teszi a szükséges műveletek elvégzését. A Starliner tesztküldetése június 5-én indult, és a fedélzeten utazók már másnap elérték az ISS-t, ám az út során héliumszivárgást észleltek a kapszula hajtóműrendszerében. A páros eredetileg egy hetet töltött volna el az űrállomás fedélzetén, ám előbb június 18-ára, majd 22-re halasztották a hazatérést. A NASA mérnökei már megállapították, hogy a szivárgások nem befolyásolhatják a hazatérést, az űrhivatalnál mégis a további ellenőrzések mellett döntöttek. A Starlinert első alkalommal bocsátották fel űrhajósokkal a fedélzetén, és a kapszula a jövőben a mostaninál hosszabb időket is eltölthet majd az ISS-nél, Mark Nappi, a Boeing kereskedelmi emberes repülési programjának alelnöke szerint a jelenlegi csúszás lehetőséget ad a tervezettnél több teszt elvégzésére.