A szennyvízadatok alapján nőhet a koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint emelkedik a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a hazai szennyvízben, ami a fertőzöttek számának növekedésére utalhat.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közleménye szerint az év 26. hetében a koronavírus örökítőanyagának átlagkoncentrációja mérsékelt szint mellett emelkedést mutatott. A vizsgált települések többségén emelkedő tendenciát észleltek, ami arra utal, hogy a közeljövőben több fertőzött is lehet az országban.

Békéscsabán, Egerben, Győrben, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsett, Salgótarjánban, Szolnokon, Tatabányán, valamint Budapest mindhárom szennyvíztisztító telepének ellátási területén tapasztaltak emelkedést. Ezzel szemben a többi vizsgált településen a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja nem mutatott csökkenést, csupán stagnálást.

A koncentráció tekintetében Budapest déli részén "emelkedett" szintet jegyeztek fel, míg Győr, Tatabánya, Székesfehérvár, Szekszárd, Pécs, Szolnok, Békéscsaba, Debrecen, Nyíregyháza, Miskolc, Eger, Salgótarján, valamint Budapest északi és központi részein "mérsékelt" a helyzet. Az ország többi részén az "alacsony" kategóriába sorolták a koncentrációt.

Kemenesi Gábor virológus szerint már Magyarországon is megjelenhetett az új, FLIRT nevű variáns, amelyet még tavaly azonosítottak Amerikában. A FLIRT variánsnál inkább légúti fertőzéses tünetek jelentkeznek, mint például láz, fejfájás és orrfolyás. A terjedést a nyári utazások és a nagyobb sportesemények is felgyorsíthatják, a szakértők attól tartanak, hogy a július végén kezdődő párizsi olimpia lehet majd az egyik gócpont.