Negyven éve, 1984. január 24-én került kereskedelmi forgalomba az Egyesült Államokban az Apple Macintosh, az első olyan személyi számítógép, amelyet grafikus felhasználói felülettel láttak el, egérrel lehetett irányítani és előre telepítettek rá szövegszerkesztő és rajzolóprogramot. 


Az Apple Computer újdonságát a piacra dobás előtt két nappal a legnézettebb tévés eseménynek, az amerikaifutball-bajnokság döntőjének szünetében sugárzott hirdetés harangozta be. A ma már legendásnak számító, George Orwell disztópikus regényét idéző és Ridley Scott által rendezett reklámban egy Macintosht ábrázoló pólóban üldözői elől rohanó fiatal nő, illetve az Apple Macintosh menti meg az emberiséget a Nagy (IBM) Testvértől. A hirdetés ezzel a szlogennel zárult:

Január 24-én kiderül, miért nem lesz olyan 1984, mint az "1984".
Az egyperces kisfilmet az Apple vezérigazgatója, Steve Jobs által levezényelt január 24-i bemutatón is levetítették. Jobs a Tűzszekerek című film zenéjére egy táskából vette elő és kapcsolta be az új számítógépet. A közönséget elkápráztatták a képernyőn megjelenő, akkor rendkívül látványosnak számító grafikák, a hangulat akkor hágott tetőfokára, amikor a Macintosh megszólalt, és saját hangján köszöntötte a résztvevőket:

Helló, Macintosh vagyok... Szeretnék megosztani Önökkel egy alapszabályt, amelyet akkor fogalmaztam meg, amikor először találkoztam egy IBM-féle nagy vassal. Soha ne bízzanak meg egy olyan számítógépben, amelyet nem tudnak felemelni!
Az Apple 1983-ban már készített egy Lisa névre keresztelt, grafikus megjelenítővel ellátott gépet, de ezt 12 ezer dolláros ára miatt az átlagfogyasztó nem engedhette meg magának. A monitorral egybeépített Macintosh már olcsóbb volt, "csak" 2495 dollárért kínálták, és el is kapkodták a vásárlók. Az Apple számítógépeinek azóta is világszerte népes rajongótáboruk van egyszerű használatuk, stabilitásuk és vonzó formatervezésük miatt.

A Macintosh létrejöttét az innovatív Steve Jobsnak tulajdonítják, és az valóban az ő irányításával, de csapatmunkában készült el Jef Raskin, az Apple minőségbiztosítási felelőse, Dean Hovey tervezőmérnök és a hardvert kifejlesztő Brian Howard közreműködésével. Raskin ötlete volt például, hogy ellátogassanak a Xerox PARC-hoz, ahol már több tapasztalattal rendelkeztek a grafikus felhasználói felülettel kapcsolatban. Egy bemutatón találkoztak először a számítógépes egérrel, ekkor döntötték el, hogy a Macintosht is ilyennel látják el.

Hovey a prototípushoz szükséges alkatrészeket a legenda szerint egy drogériában vásárolta meg: egy szappantartót az egértesthez és egy golyós dezodort a golyóhoz, amelyet a csúszás ellen gumírozott anyaggal vont be.
A szigorúan házon belül zajló munka folyamán a hardvert a szoftverhez, a szoftvert (elsősorban a MacOS operációs rendszert) a hardverhez optimalizálták. Az ellentmondást nem tűrő, mindig a tökéletességre törekvő Jobs ragaszkodott a teljesen zárt rendszerű számítógéphez, mert úgy vélte: a funkcionalitás kárára megy, ha egy szoftver más számítógépen is futtatható, mint amire tervezték. Bár ez a filozófia kezdetben nem jelentett igazán jó piaci pozíciót, később ez tette különlegessé és egyedivé a Macintosh-termékeket, amelyeken az Apple saját operációs rendszere fut és a cég boltjából alkalmazások millióit lehet rájuk letölteni.
Jobs egy évvel később összetűzésbe került a cég vezetőségével és leköszönt posztjáról. Az Apple nélküle a kilencvenes évek elején már komoly nehézségekkel küzdött, eladásai csökkentek, vesztesége hatalmasra duzzadt, elsősorban a termékeit alacsonyabb árakon kínáló IBM és Microsoft előretörése miatt. A kétségbeesett részvényesek 1997-ben visszahívták Jobst, aki profiltisztítást hajtott végre, az azonnali csődöt elkerülendő pedig pénzügyi mentőövet jelentő stratégiai megállapodást kötött az "ősellenség" Microsofttal.
Az Apple 2001-ben piacra dobta a vállalatot ismét felvirágoztató iPod hordozható zenelejátszót, majd 2007-ben az első sikeres okostelefont, az érintőképernyős, kamerával, webböngészővel ellátott iPhone-t, amely zenelejátszóként is működött és alkalmazásokat lehetett rá telepíteni a cég online boltjából. Az addig soha nem látott felhasználói élményt nyújtó készülék letarolta a piacot.

Az első 4 GB memóriás modellt az iPhone-gyűjtők Szent Gráljának tartják, mert nem készült belőle túl sok példány. Egy-egy ilyen ma csillagászati összegekért cserél gazdát.

A Mac és platformja mára meghódította a világot, az Apple az öt nagy amerikai információs technológiai multinacionális vállalat egyike, amely az elmúlt évtizedben két év kivételével a világ legnagyobb értékű tőzsdei cége címet is magáénak mondhatta, és tavaly az első vállalat lett, amelynek értéke meghaladta a 3 billió, azaz 3000 milliárd dollárt.