Lázár János kontra Fanta: a miniszter keményen beszólt és cáfolatot adott
Lázár János építési és közlekedési miniszter élesen bírálta a magyar boltokban kapható Fanta üdítőitalokat, és a Facebookon megjelent bejegyzésében többek között azt állította, hogy az olaszországi Fantában több mint dupla annyi igazi narancslé van, mint a magyar változatban. A miniszter szerint az állami hivatalok és a befektetésekért hajlongó politikusok alkalmatlanok, ha elfogadják, hogy a gyártó szerint ezek a magyar igények. Lázár János kiemelte, hogy az élelmiszerek minőségét szabályozó törvényt szigorítani kell, és a SPAR, a Lidl és az Aldi piaci dominanciáját is kritizálta, valamint újra megismételte vádjait a kereskedők pofátlanságáról.
Kormányzati összefüggések és reakciók
A miniszter posztja után felmerült a kérdés, hogy Lázár János a saját kormányát kritizálja-e, hiszen a Fidesz-kormányok alatt nem történt változás az általa felvetett problémákban. A Coca-Cola Magyarország szerint a termékek összetétele megfelel a helyi előírásoknak, és a fogyasztói preferenciákhoz igazítják a receptúrákat. Az Építési és Közlekedési Minisztérium sajtószóvivője, Krakkó Ákos szerint Lázár János régi szívügye az élelmiszer-kereskedelem kérdése, és a miniszter támogatna a jogszabályok változását, ha lenne ilyen jogalkotói szándék.
A Coca-Cola bojkottja az ÉKM-ben?
Az Index információi szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium épületeiben betiltották volna a Coca-Cola termékek felszolgálását. Azonban Lázár János később cáfolta ezt az információt, hangsúlyozva, hogy az ilyen jellegű híresztelések nem igazak, és bírálta azokat a médiumokat, amelyek terjesztették az álhírt. A miniszter szerint az a jó, ha mindenben több narancs van, nem kevesebb, és hozzátette, az ő módszere a küzdelem, nem a tiltás. "Hanta! Sokat elmond a sajtóviszonyainkról, hogy egyetlen médium sem várta meg sem az ÉKM, sem az én válaszomat arra a kérdésre, vajon igaz-e, hogy betiltottam bizonyos üdítőket. Mert persze nem igaz. (Gratulálok az álhír kiagyalójának: nagyot ment! Az érintett médiumoknak pedig multihirdetésekben gazdag nyarat kívánok.) Fideszes politikus vagyok, szerintem az a jó, ha mindenben több narancs van, nem kevesebb. De az én módszerem a küzdelem, nem a tiltás. Klasszikussal szólva: válaszd a narancsot!" - írta Facebook posztjában.
Politikai és szakmai visszhang
A Demokratikus Koalíció (DK) a Fogyasztóvédelemhez fordult az ügyben, és kifogásolta, hogy a magyar szabályok megengedik a multicégeknek a nyerészkedést. Vitézy Dávid, volt közlekedési államtitkár Lázár János posztjára reagálva azt javasolta, hogy a miniszter inkább a MÁV minőségromlásával foglalkozzon, mivel úgy véli, ez fontosabb probléma, mint a Fanta narancstartalma.
A Fanta összetétele és a kettős minőség kérdése
A Pénzcentrum cikke szerint az olasz Fantában valóban több a narancs, mint a magyar változatban. A kettős minőség kérdése nem új jelenség, korábban a NÉBIH is kutatásokat végzett ebben a témában, de a kormányzati lépések vegyes eredményeket hoztak. A Fanta gyümölcslétartalma országonként eltérő, de nem jelenti azt, hogy lenne egy jó és egy rossz Fanta. Egy vakteszt során azonban kiderült, hogy a magyar fogyasztók nem tudták egyértelműen kijelenteni, hogy az olasz Fanta jobb lenne a magyarnál, hiszen az olasz verzió kesernyésebb ízű, amihez a kollégák ízlelőbimbói nem voltak hozzászokva.
A Fanta története és változatai
A Fanta története több mint nyolc évtizedes, és az idő során sokféle ízben készült. Az amerikai piacon például egyáltalán nem tartalmaz gyümölcsöt. A termék összetétele és ízverziói országonként változhatnak, és a gyártó törekvése, hogy a cukortartalom csökkenjen. Az olaszoknál kapható Fanta vérnarancs például már 1955 óta létezik, és kizárólag szicíliai vérnarancsból készül. A Coca-Cola 2019-es beszámolója szerint több mint 4 milliárd eurót fektetnek be évente az EU mezőgazdasági szektorába, és összetevőinek 98 százalékát helyi forrásokból szerzik be. Hasonló a helyzet a helyi citromos Fantával is, a Limonatát is szicíliai citromléből készítik, hozzáadott cukor nélkül.