Úszva tíz, futva egy másodpercet javult a világelit 100 év alatt 100 méteren

A sportok fejlődése a múlt század során elképesztő mértékű volt, különösen az atlétika és az úszás terén, ahol a technikai fejlesztések és a módszerek finomítása révén jelentős időbeli javulásokat értek el a sportolók. A párizsi ötkarikás játékok előtt érdemes megvizsgálni, hogy mennyit fejlődtek ezek a sportágak az elmúlt évszázadban.

1924-ben, Párizsban az atlétikai versenyeken kizárólag férfiak vehettek részt, összesen 27 versenyszámban. Akkoriban még olyan számok is szerepeltek a programban, mint a terepfutás egyéni és csapatversenyei, amelyek mára már nem részei az olimpiának. Paavo Nurmi például aranyérmet nyert 1500 és 5000 méteren, mindössze egy óra szünettel a két verseny között, mindkettőt olimpiai rekorddal.

A férfi 400 méteres síkfutás világcsúcsa körüli kérdések különösen érdekesek voltak. Eric Liddell 47.6 másodperces idejét világcsúccsá nyilvánították, mivel a korábbi rekorder, Ted Meredith nem szabványpályán, hanem 440 yardon futott 47.4-et.

A férfi 400 méteres gátfutásban Morgan Taylor 52.6 másodperces idejét nem ismerték el világcsúcsnak, mivel gátat vert, ami akkor még szabályellenes volt. Erik Wilén 53.8 másodperces idejével új olimpiai rekordot állított fel, de világcsúcsnak nem ismerték el.

Az ötpróba versenyszámában Robert LeGendre 776,5 centiméteres ugrással világrekordot állított fel távolugrásban, de végül csak bronzérmet szerzett. Másnap DeHart Hubbard nyerte meg a távolugrók versenyét, de ő 32 centivel maradt el LeGendre rekordugrásától.

Az úszás terén Weissmüller János, aki Szabadfalván született, és később Tarzan szerepében vált híressé, az 1920-as években a világ egyik legjobb úszójának számított. Ő volt az első, aki egy percen belül teljesítette a 100 métert. Az 57.4 másodperces világrekordjától elmaradva is aranyérmet szerzett Párizsban. A férfi 100 méter gyorsúszásban a világelit több mint 12 másodperccel javult azóta.

Az atlétikában a 100 méteres síkfutásban Harold Abrams 10.6 másodperces idejével nyert aranyérmet, míg a jelenlegi világrekordot Usain Bolt tartja 9.58 másodperccel. Az 1924-es maratoni futás győztese, Albin Stenroos 2:41:22.6 órás idejével végzett az élen, míg a jelenlegi világrekordot Kelvin Kiptum tartja 2:00:35.00 órával.

A magasugrásban Harold Osborn 203 centiméteres világcsúcsa mellett 198 centivel nyert aranyérmet, míg a jelenlegi világrekordot Javier Sotomayor tartja 245 centiméterrel. A rúdugrásban Charles Hoff 421 centiméteres világcsúcsát már több mint két méterrel múlja felül Armand Duplantis 624 centiméteres rekordja.

Az erőatlétikai számokban is jelentős fejlődés történt, például a súlylökés világcsúcsa 15,54 méterről 23,56 méterre nőtt, a kalapácsvetésben pedig 57,77 méterről 86,74 méterre. A diszkoszvetésben nemrégiben dőlt meg a 38 éve fennálló világrekord, amit Mykolas Alekna állított fel.