Kim Dzsongun lassan mindent megkap a kívánságlistájáról

Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongun újabb fegyvert tesztelt, állítólag egy több robbanófejjel rendelkező, külön-külön irányítható rakétát, amelybe csalit is beépítenek az ellenség megzavarása érdekében. Phenjan szerint a kísérleti fegyver első kilövése sikeres volt, azonban Szöul szerint a hiperszonikus rakéta tesztje kudarccal végződött. Észak-Korea célja az amerikaiak és dél-koreaiak elrettentése.

Észak-Korea csütörtökön közölte, hogy sikeresen tesztelt egy több robbanófejjel rendelkező rakétát, amelyet Kim Dzsongun vezető az amerikai és dél-koreai rakétavédelem legyőzésére használna. A dél-koreai hadsereg azonban gyorsan cáfolta, hogy a kilövés sikeres lett volna.

Az észak-koreai állami média szerint a szerdai kilövés során a többszörösen független visszatérő rakéták (MIRV) képességét tesztelték, a leválasztott robbanófejeket „pontosan irányították a három koordinált célpontra”, és a rakétáról levált csalit radar megerősítette.

A dél-koreai hadsereg szerint az észak-koreai rakétaindítás sikertelen volt, és a MIRV-tesztek során a robbanófejek leválasztása ereszkedő szakaszban történik, de az észak-koreai rakéta a repülés kezdeti szakaszában robbant fel. A kilövésről készült észak-koreai fotókon egy olyan fegyver látható, amely hasonló a folyékony üzemanyaggal működő Hvaszong–17 ICBM-hez.

A dél-koreai hadsereg szerint egy feltételezett szilárd hajtóanyagú hiperszonikus rakéta indult és robbant fel az északkeleti partoknál, a vízben szétszórva a repeszeket. Állításuk szerint a szokásos kilövéseknél több füstöt észleltek, ami arra utal, hogy a hajtómű hibája okozta az égési problémát.

Kim Dzsongun kívánságlistája

A több robbanófejes rakéta egyike volt azoknak a csúcstechnológiás fegyverrendszereknek, amelyeket Kim Dzsongun egy 2021 elején tartott kormánypárti ülésen a kívánságlistáján említett. Észak-Korea azóta egy sor tesztet hajtott végre az ilyen fegyverrendszerek kifejlesztése érdekében.

Ankit Panda, a Carnegie Endowment for International Peace vezető elemzője szerint a szerdai teszt a működőképes MIRV kifejlesztéséhez szükséges néhány kulcsfontosságú alrendszer kezdeti kiértékelése volt. Várakozásai szerint a technológia további tesztjei következnek majd.

Lee Csoon Geun, a dél-koreai Tudományos és Technológiai Politikai Intézet tiszteletbeli kutatója szerint úgy tűnik, Észak-Korea megkezdte a többfejű rakéták egyes technológiai elemeinek tesztelését. Csang Joung-keun, a szöuli Korea Research Institute for National Strategy rakéta-szakértője szerint az észak-koreai teszt még nem bizonyította, hogy rendelkezik az ICBM-ekhez szükséges MIRV-irányítási technológiákkal.

„Szemétkedés”

Az észak-koreai teszt az első demonstráció volt az utóbbi egy hónap csendje után, az ország tiltakozik egy amerikai repülőgép-hordozó regionális telepítése ellen. A dél-koreai hadsereg közölte, hogy a több területet érintő dél-koreai-amerikai-japán hadgyakorlat csütörtökön kezdődött, és háromnapos lesz.

Észak-Korea számos szemetet szállító léggömböt is felbocsátott Dél-Korea felé, amit válaszlépésnek nevezett. Dél-Korea válaszul bekapcsolja a hangszórókat, ha Észak-Korea továbbra is szemétlufikat küld.

Az Észak-Koreával kapcsolatos aggodalmak a múlt héten is felszínre kerültek, amikor Kim Dzsongun és Vlagyimir Putyin orosz elnök megállapodást írt alá, amely lefekteti, hogy mindkét ország segítséget nyújt a másiknak, ha megtámadják. Az Oroszországra kirótt nyugati szankciók hatására azonban a kínai hajógyártó vállalatok visszakozni kényszerültek az oroszországi projektjeikből, ami jelentős gazdasági kihívások elé állítja Moszkvát, különösen az Artic-LNG 2 projekt esetében, amely a gáztankerek hiánya miatt szenved.