A NATO élmezőnyébe küzdötte magát a magyar hadiipar

Gyorsan halad a Magyar Honvédség haditechnikai rendszerváltása.

Múlt héten leszállt Kecskeméten a Magyar Honvédség legújabb haditechnikai beszerzése, a brazil Embraer repülőgépgyár KC–390-es típusú sugárhajtású szállító repülőgépe. Érkezése egyelőre csak ideiglenes, a tesztelési munkák után még visszarepül Brazíliába, de hamarosan másik társával együtt már a magyar légierőt fogja vadonatúj képességekkel erősíteni.

A Mandiner hasábjain Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium volt védelempolitikai helyettes államtitkára, az EuroAtlantic ZRt. szenior menedzsere kiemelte, hogy a veszélyek korában a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít az ország védelmi képességeinek gyors és nagyarányú korszerűsítésére.

2014-ben, a NATO walesi csúcstalálkozóján korszakos jelentőségű döntést hozott elrettentési és védelmi képességei megerősítéséről. A védelemre fordítandó nemzeti GDP arányt 2 százalékban, ezen belül a haditechnikai fejlesztések arányát 20 százalékban határozta meg a 2024-ig tartó 10 éves periódus végére.

A magyar terv

A NATO csúcstalálkozó után megszületett a magyar terv is, hogy ezeket a célértékeket milyen ütemben fogjuk elérni, és 2016-ban elkészült a cselekvési terv, Zrínyi 2026 címmel.

A 2 százalékot egy évvel a célkitűzés előtt, 2023-ra elértük, amivel tavaly ebben a tekintetben a szövetség élmezőnyébe kerültünk. A 20 százalékot pedig már 2019-ben túlszárnyaltuk, és azóta is jelentősen felette teljesítünk minden évben.

A terv kettős célt fogalmazott meg: egyfelől célul tűzte ki, hogy gyors ütemű haderő- és haditechnikai fejlesztési munka eredményeként a Magyar Honvédség a 2020-as évek végére a térség legkorszerűbb és így egyik legütőképesebb haderejévé váljon, a NATO és az Európai Unió terveivel és haderőtervezési célkitűzéseivel teljes összhangban. Másfelől olyan átfogó hadiipari fejlesztéseket kell végrehajtani, amelyek célja a munkahelyteremtésen, az iparfejlesztésen és az ellátásbiztonság növelésén túl új, korszerű, sőt csúcstechnológia bevonzása a magyar nemzetgazdaságba.

Haditechnikai rendszerváltás

A teljesség igénye nélkül elég csak az új Airbus helikopterek, az új Leopard 2-es harckocsik és Lynx gyalogsági harcjárművek, a Gidrán kerekes harcjárművek beérkezésének megkezdődésére emlékeztetni. Persze az összes szerződéssel lekötött vagy a közeljövőben lekötni tervezett beszerzések, fejlesztések teljes beérkezése még éveket fog igénybe venni, de a folyamat dinamikusan halad előre, és ennek a folyamatnak volt legutóbbi, látványos példája a KC–390-es repülőgép hazánkba érkezése.