Véget érhet a háború? - Tel-Avivban 120 ezren mentek utcára

Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom közös közleményben sürgette a Hamász terrorszervezetet és Izraelt, hogy fogadják el a gázai háborút lezáró, izraeli-amerikai javaslatot, miközben Tel-Avivban tömeges tüntetés zajlott a háború befejezéséért.

Az izraeli kormány néhány magas rangú tisztviselője ellenezte az amerikai elnök által ismertetett, három szakaszból álló tervet, amely a gázai háború befejezését, az október 7-i terrortámadásban elrabolt izraeli túszok szabadon bocsátását és az övezet újjáépítését célozza. Becalel Szmotrics pénzügyminiszter és Itamár Bengvír nemzetbiztonsági miniszter fenyegetőztek a kormánykoalícióból való kilépéssel, ha elfogadják a megállapodást.

Szmotrics közösségi médiafiókjában kifejtette, hogy nem támogatja a háború olyan befejezését, amely nem jár a Hamász teljes megsemmisítésével és az összes túszt vissza nem hozza. Bengvír szintén elutasította az alku elfogadását, hangsúlyozva, hogy a Hamász felszámolása nélkül nem hajlandók befejezni a háborút. Szmotrics továbbá kijelentette, hogy nem fog beleegyezni a háború leállításába a Hamász megsemmisítése előtt, és nem fogadja el, hogy aláássák a háború eddigi eredményeit.

Jaír Lapid, a parlamenti ellenzék és a Van Jövő párt elnöke támogatásáról biztosította Netanjahu miniszterelnököt, amennyiben Szmotrics és Bengvír távozna a kormányból a túszügylet miatt. Jaír Golan, a Munkapárt új vezetője, pozitívan értékelte Biden bejelentését, hangsúlyozva a harcok beszüntetésének fontosságát a túszok hazatéréséhez.

Tel-Avivban a Kaplan utcánál rendezett központi tüntetésen mintegy százhúszezren követelték a háború befejezését és előrehozott választásokat. Országszerte azonban mintegy negyedmillióan tüntettek, és a központi tüntetésen részt vevők száma elérte a 120 ezret. Eközben az izraeli hadsereg tovább folytatta a harcot a Gázai övezetben, és több mint harminc légicsapást mért a Hamász célpontjaira, valamint Rafahnál megsemmisítettek egy rakétakilövő állomást néhány perccel azután, hogy onnan izraeli katonákra nyitottak tüzet.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök, bár óriási nemzetközi nyomás nehezedik rá, úgy tűnik, hajlik elfogadni a tűzszüneti tervet, amelyet Joe Biden amerikai elnök ismertetett. Netanjahu külpolitikai tanácsadója, Ophir Falk elismerte, hogy megígérték Biden elnöknek a terv elfogadását, bár úgy vélik, hogy a terv nem tökéletes, de a túszok kiszabadítása érdekében mindenre hajlandóak. A tervet széles körű nemzetközi támogatás övezi, többek között Rishi Sunak brit miniszterelnök is támogatásáról biztosította, és azt mondta, hogy kormánya „sokkal több segéllyel áraszthatja el Gázát”, ha a Hamász elfogadja a tűzszüneti tervet.