Amerika szüneteltette az Izraelnek szánt fegyverek szállítását

Az Egyesült Államok felfüggesztette az Izraelnek szánt fegyverszállítmányt, amely 1800 darab közel ezer kilós bombát és 1700 darab 225 kilós bombát tartalmazott volna, mivel aggodalmakat fogalmaztak meg a Gázai övezet déli részén, Rafahban folyó nagyszabású szárazföldi műveletekkel kapcsolatban.

A BBC jelentése szerint a szállítmány szüneteltetésének döntése azután született meg, hogy a Hamász kifejezte hajlandóságát a tűzszünetre. Kedd hajnalban azonban Rafah városát több légicsapás is érte, amelyek során a palesztin hatóságok jelentése alapján legalább nyolc ember vesztette életét, és többen megsebesültek. Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztviselő szerint azonban Izrael „nem foglalkozott teljes mértékben” a rafahi civilek humanitárius szükségleteivel kapcsolatos amerikai aggodalmakkal, ezért felfüggesztették a szállítást.

Izrael régóta lebegtette egy rafahi szárazföldi offenzíva lehetőségét, amelyet a szövetségesei és a humanitárius szervezetek is elleneztek, a Gázai övezet déli határánál fekvő városban zsúfolódtak össze ugyanis a terület többi részéről elmenekülő palesztinok. Izrael úgy véli, hogy a Hamász több ezer harcosa rejtőzik a városban, valamint potenciálisan többtucatnyi túszt is ott tartanak fogva.

Az izraeli fegyveres erők (IDF) végül hétfőn felhívást tett közzé a Rafah keleti területén élők és az odamenekülő civilek számára, hogy hagyják el a területet, és menjenek a kibővített humanitárius területre, mielőtt Izrael támadást indítana Rafah ellen. Az evakuációs utasítás után 24 óra sem telt el, amikor Izrael lőni kezdte Rafahot. Az IDF azt állítja, hogy célzott támadásokat intéznek a Hamász terroristái ellen. A palesztin Wafa hírügynökség szerint az izraeli csapások több utat, megművelt földet, lakóházat és állatfarmot is eltaláltak. Az IDF szerint az izraeli egységek több mint százötven célpontot támadtak meg hétfő éjszaka, megöltek mintegy húsz terroristát, és találtak három alagútlejáratot is.

Nem sokkal később Izraeli tankok foglalták el a rafahi határátkelőt. Mindeközben a Hamász bejelentette, hogy elfogadta a katari és egyiptomi közvetítők által javasolt tűzszüneti megállapodást. Bár a hír hallatán sokan ünnepeltek Gázában, mert azt hitték, hogy így elkerülték a Rafah elleni támadást, és Izraelben is sokan tüntettek azért, hogy a kormány is elfogadja a tűszünetet, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint azok a pontok, amiket a Hamász elfogadott nem egyeznek azzal, amit kormánya korábban megfogalmazott. Kijelentette azt is, hogy nem fognak olyan alkut elfogadni, ami után a Hamász hatalmon maradna Gázában.

Izrael tárgyalótestületet küld Egyiptomba és Katarba, hogy ott egyeztessenek a megállapodás részleteiről. A katari külügyminisztérium is bejelentette, hogy kedden elindítja közvetítő delegációját Kairóba, a tűzszünetet és a túszok szabadon bocsátását célzó, Izrael és Hamász közötti megállapodás érdekében.

Joe Biden amerikai elnök kormánya a múlt héten leállított egy Izraelnek szánt fegyverszállítmányt, mivel attól tartottak, hogy az izraeliek a menekültekkel túlzsúfolt Rafah elleni offenzívájuk során vetnék be azokat. A Guardian amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, hogy „április óta gondosan elkezdtük felülvizsgálni”, hogy az egyes, Izraelnek juttatandó fegyverek közül melyeket tudná az ország hadereje a Gázai övezetben található település ellen felhasználni. „E felülvizsgálat eredményeként a múlt héten felfüggesztettük egy rakomány leszállítását. Ez 1800 darab 2000 fontos (kb. 907 kg) bombából és 1700 darab 500 fontos (kb. 227 kg) bombából áll” – mondta a tisztviselő. Az amerikai kormány hónapok óta próbálja meggyőzni az izraelieket arról, hogy ne támadják a szárazföldről is a Gázai övezet déli határán fekvő Rafahot, ám a közel-keleti ország hadereje hétfő este mégis megindult a város ellen és mostanra már az Egyiptommal közös határátkelő gázai oldalát is az IDF csapatai ellenőrzik.

Az IDF szerint a Rafah keleti részén indított újabb műveletük precíz terrorelhárító akció, amelynek célja a Hamász-fegyveresek semlegesítése és a terrorszervezet által fenntartott infrastruktúra megsemmisítése. A Sky News tudósítása szerint az izraeli légierő több mint 100 célpontra csapott le a Gázai övezetben, köztük katonai létesítményekre, megfigyelőpontokra és kilövőállásokra. Egy brit helyszíni tudósító szerint azonban ez még nem a Rafah elleni nagy támadás, amivel Izrael az elmúlt hónapokban fenyegetőzött, hanem inkább egy stratégia, amellyel Izraelt egy kedvezőtlenebb megállapodásba próbálják belekényszeríteni a Hamászt. Az Egyiptom vezetése aggodalmát fejezte ki, hogy Rafah izraeli megszállása palesztin menekülthullámot fog elindítani az ország irányába, ami veszélybe sodorhatja az 1979-ben megkötött izraeli-egyiptomi békeszerződést is.