Nagy meglepetésre, két korábbi világbajnokot megelőzve, csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe Japán. Az ázsiai csapat az E jelű négyesben a Németország elleni 2-1-es győzelemmel kezdte a világbajnokságot, majd 1-0-ra kikapott Costa Ricától, végül pedig 2-1-re verte Spanyolországot. Japán ezt megelőzően háromszor ment tovább a csoportkörből, ám egyszer sem sikerült elérnie a negyeddöntőt.

A négy évvel ezelőtti vébé ezüstérmese, Horvátország úgy jutott tovább a csoportjából, hogy a három meccsből kettőn gólt sem szerzett. A horvátok két gól nélküli döntetlen – Marokkó és Belgium ellen –mellett egy Kanada elleni 4–1-es sikerrel végeztek az F-csoport második helyén.

Az első percekben Japán és Horvátország előtt is adódott egy-egy lehetőség, ám ezek kimaradtak. Aztán jobbára a mezőnyben zajlott a játék. A horvátoknál volt többet a labda, de a japánok stabilan álltak a lábukon. Sőt...

A 43. percben Tanigucsi adott be jobbról, Maeda pedig betalált – elsőre lesgyanúsnak tűnt a szituáció, de a videóbíró nem talált benne kifogásolnivalót (1-0).

A második játékrészt egy távoli japán bomba indított, aztán némileg váratlanul egyenlített Horvátország.

Az 56. percben Lovren beadására Perisic érkezett, és 11 méterről a bal sarokba fejelt (1-1).

A következő percekben távoli bombák dolgoztatták meg a kapusokat: Endo távoli lövésénél a léc alól kitornázni a labdát a horvát Livakovicnak, Modric löketét követően pedig Gonda tolta ki a labdát a jobb felsőből. A folytatásban azonban már nem esett több gól, így

az idei világbajnokságon először jöhetett a kétszer tizenöt perces hosszabbítás.

A ráadás első félideje meglehetősen feledhetőre sikeredett, a térfélcsere után azonban már érezhető volt, hogy egyik csapat akarta a véletlenre bízni a továbbjutást. A 121. percben például Majer 16 méterről lőtt a jobb kapufa mellé – ez volt az utolsó lehetőség.

Következhetett az idegek csatája, a tizenegyespárbaj.

A horvát kapus, Livakovic a japánok három próbálkozását is kivédte, az előző világbajnokság ezüstérmese pedig csak egyszer hibázott (1-3), így Horvátország jutott a negyeddöntőbe.

Szomszédjaink válogatottjaink válogatottja a ma esti Brazília – Dél-Korea mérkőzés győztesével találkozik a legjobb nyolc között.

NYOLCADDÖNTŐ

Japán–Horvátország 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 1–3
al-Vakra, al-Dzsanúb Stadion, 45 523 néző. Vezette: Elfath (amerikai)
Japán: Gonda – Tomijaszu, Josida, Tanigucsi – Ito, Endo, Morita (Tanaka, 106.), Nagatomo (Mitoma, 64.) – Doan (Minamino, 87.), Maeda (Aszano, 64.), Kamada (Szakai 75.). Szövetségi kapitány: Morijaszu Hadzsime
Horvátország: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Barisic – Kovacic (Vlasic, 99.), Brozovic, Modric (Majer, 99.) – Kramaric (Pasalic, 68.), Petkovic (Budimir, 62., Livaja, 106.), Perisic (Orsic, 106.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Maeda (44.), ill. Perisic (56.)

Fotó: Dominik Livakovic horvát kapus kivédi a japán Minamino Takumi 11-esét a katari labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében játszott Japán-Horvátország mérkőzés hosszabbítása utáni büntetőpárbajban az al-vakrai al-Dzsanúb Stadionban 2022. december 5-én. A rendes játékidő és a hosszabbítás is 1-1-es döntetlennel végződött. MTI/EPA/Neil Hall