Az Egyesült Államok átvette a vezetést Németország kereskedelmi partnerei között

Az Egyesült Államok az év előrehaladtával csendben átvette a vezető szerepet Németország fő kereskedelmi partnerének pozíciójában Kínától, ami a német export iránti erős amerikai kereslet növekedésével és a Kínától való függetlenedési törekvésekkel magyarázható.

Az elmúlt időszakban tapasztalható változások alapján az Egyesült Államok átvette a vezető szerepet Németország fő kereskedelmi partnerének pozíciójában, megelőzve ezzel Kínát. A 2024 januárja és márciusa közötti időszakban a német-amerikai kereskedelem összértéke elérte a 63 milliárd eurót, míg a német-kínai kereskedelem értéke valamivel 60 milliárd euró alatt maradt.

Carsten Brzeski, az ING Research globális makrogazdasági vezetője szerint ez az elmozdulás több tényező együttes hatásának eredménye. Az amerikai gazdaság erős növekedése növelte a német termékek iránti keresletet, miközben Kína irányába csökkent az export, részben a gyengülő belföldi kereslet és részben azért, mert Kína képes lett saját maga előállítani bizonyos korábban importált termékeket, például autókat.

Holger Schmieding, a Berenberg Bank vezető közgazdásza kiemelte, hogy bár Kína éveken át volt Németország legnagyobb kereskedelmi partnere, az USA már régóta fontosabb piacot jelentett a német export számára. Az utóbbi időben az Egyesült Államok részesedése tovább növekedett, míg Kína részesedése csökkenésnek indult.

Németország új stratégiát követ Kínával kapcsolatban, arra ösztönözve vállalatait, hogy csökkentsék függőségüket az ázsiai országtól. Ez nem jelenti azt, hogy teljes mértékben le kellene mondaniuk Kínáról mint kereskedelmi partnerről, inkább egyfajta "rendszerszintű rivalizálás" jellemezheti mostantól kapcsolatukat.

Az Európai Unió és Kína között is feszültség figyelhető meg, mindkét fél vizsgálódik a másik kereskedelmi gyakorlataival kapcsolatban és vámok bevezetésével fenyeget.

A német Ifo gazdasági intézet felmérése szerint 2024 februárjára jelentős mértékben csökkent azon vállalatok aránya, amelyek nagyban támaszkodnak Kínából származó inputokra. Ez is tükrözi a folyamatban lévő változásokat és azt az igényt, hogy csökkenjen a túlzott függőség bizonyos országoktól.

Összegezve: Az Egyesült Államok megerősítette pozícióját Németország legfontosabb kereskedelmi partnerévé válva. Ez tükrözi mind az amerikai gazdaság erős növekedését, mind pedig a német vállalatok stratégiai elmozdulását Kínától való túlzott függőségük csökkentése érdekében.