Horrorisztikus összegért kelt el minden idők legdrágább Titanic ereklyéje

Egy apró zsebóráért több mint fél milliárd forintot fizettek, ezzel ez lett minden idők legdrágább Titanic ereklyéje. Hosszú időn át a listát az a hegedű vezette, amin a süllyedés pillanatában még játszott a személyzet egyik tagja.

Rekordot jelentő 1,2 millió fontért, azaz körülbelül 557 millió forintért kelt el az az arany zsebóra, amelyet a Titanic leggazdagabb emberének holttesténél találtak meg. A licit nyertesének az adókkal és díjakkal együtt összesen 1,175 millió fontot (545 millió forintot) kell leszurkolnia.

Az órát szombaton adta el egy amerikai magángyűjtőnek a Wiltshire állambeli Devizesben található Henry Aldridge & Son cég, a valaha volt legmagasabb összegért, amelyet valaha is adtak Titanic-emléktárgyakért – közölte a The Guardian. A Waltham kiegészítő 14 karátos aranyból készült.

Az óra eredeti tulajdonosa, John Jacob Astor üzletember 1912-ben, 47 évesen a hajóval együtt elsüllyedt, miután újdonsült feleségét, Madeleine-t a mentőcsónakba kísérte. Astort utoljára cigarettázni és beszélgetni látták, és akkoriban a körülbelül 87 millió dolláros nettó vagyonával a világ leggazdagabb emberei közé tartozott. Az órát, amibe belegravírozták tulajdonosa monogramját, Astor holtteste mellett találták meg hét nappal azután, hogy a Titanic elsüllyedt, majd megjavították, és fia, Vincent Astor viselte a későbbiekben.

Az aukciósház szerint az előző legmagasabb összeg, amelyet a Titanic tárgyaiért fizettek, 1,1 millió font volt egy hegedűért, amelyen a hajó elsüllyedésekor játszottak, és amely 2013-ban kelt el ugyanannál az aukciósháznál. Ennek a hegedűnek a tokját is szintén szombaton árverezték el, de a zsebórával ellentétben a hegedűtok egy szerényebb összegért, 290 ezer fontért kelt el.

Nemrég egy másik relikvia is új gazdára talált, ám ez a már Titanic filmhez kapcsolódik. Ikonikus filmek ikonikus kellékeit árverezték el „A Planet Hollywood kincsei” elnevezésű aukción. A csúcsot az az ajtó érte el, amelyen a Titanic végén Rose megmenekült a fagyhaláltól, miután Jack feláldozta érte az életét. A relikviáért átszámítva több mint 261 millió forintot fizetett ki egy licitáló.

Andrew Aldridge aukcióvezető kifejtette, hogy elképesztő milyen összegekért kelnek el ezek a műtárgyak, majd az árakkal kapcsolatban hozzátette: "Nemcsak maguknak a műtárgyaknak és ritkaságuknak a fontosságát tükrözik, hanem a Titanic-történet felé irányuló, máig tartó kíváncsiságot is. 112 évvel később még mindig a hajóról, az utasokról és a legénységről beszélünk." Majd kiemelte, hogy a katasztrófa történetén kívül még fontosabb, hogy velünk maradtak az emberi történetek is: "2200 részelem, minden férfinak, nőnek és gyermeknek van egy története, amit el kell mesélni, emléktárgyak ezeket a történetekről szólnak."