Amerikában kialakulóban van egy mini hitelválság az alacsony jövedelműek között

Az Egyesült Államokban az alacsonyabb jövedelmű hitelfelvevők egyre nagyobb nehézségekkel szembesülnek a hiteltörlesztéseik teljesítésében, ami a bankokat óvatosabbá teszi a hitelkártya- és autóhitel-kihelyezések terén.

Az emelkedő árak és magas kamatlábak miatt csökkennek a megtakarítások, különösen az évi 45 000 dollárnál kevesebbet kereső háztartások esetében. A Chicagói Fed elnöke, Austan Goolsbee szerint a fogyasztói eladósodottság növekedése aggasztó jelenség, és ha a fogyasztói hitelek késedelmi rátája emelkedni kezd, az gyakran előre jelzi, hogy a dolgok hamarosan rosszabbra fordulnak.

A U.S. Bancorp fogyasztói üzletágának vezetője, Arijit Roy szerint az első alkalommal felvett és az alacsony jövedelmű hitelfelvevőknél magasabb a hitelek nemteljesítési aránya, mint a nagyobb jövedelemmel rendelkezőknél.

A Bank of America és más nagybankok jelentős növekedést tapasztaltak a nemteljesítő adósságok terén, különös tekintettel a hitelkártya-adósságokra. A Bank of America "repedéseket" lát az elsőrendű hitelminősítés alatt álló hitelfelvevők pénzügyeiben.

A Capital One, az Old National Bank és a First Mortgage Direct a BankRate szerint azon bankok közé tartozik, amelyek több, nagyjából 300 és 600 közötti hitelpontszámmal rendelkező, másodrangú ügyfelet szolgálnak ki.

A dallasi Fed felmérése szerint a hitelezési volumenek csökkentek, a hitelezési sztenderdek pedig tovább szigorodtak, mivel a bankok márciusban emelték a hitelfelvételi költségeket. A Federal Reserve által külön megkérdezett banki vezetők szintén azt mondták, hogy szigorították a hitelezési feltételeket, többek között a hitelkártyák és az autóhitelek esetében.

Eközben a közelmúlt gazdasági adatai megerősítették azokat a várakozásokat, hogy a Fed szeptemberig nem fog kamatot csökkenteni, ami tovább nehezítheti a már így is feszült helyzetben lévő hitelfelvevők helyzetét.

A JP Morgan vezérigazgatója, Jamie Dimon ebben a hónapban azt mondta az elemzőknek, hogy az amerikaiak még mindig költekeznek, bár megjegyezte, hogy az alacsonyabb jövedelműek már nagyrészt elhasználták a felesleges pénzüket.

Mark Zandi, a Moody's Analytics vezető közgazdásza szerint különbség van az egyes fogyasztócsoportok között: míg korábban inkább a jelzáloghitelek jelentettek problémát, mostanra a hitelkártya- és a BNPL-típusú hitelek váltak problémássá.

Az amerikai háztartások adósságállománya minden idők legmagasabb szintjére emelkedett, a hitelkártyák egyenlege tavaly lépte át először az 1000 milliárd dolláros határt.

Ez az emelkedés részben annak köszönhető, hogy sokan a pandémia idején kapott ösztönzőkből finanszírozták hitelkártya-használatukat. Brendan Coughlin, a Citizens Financial fogyasztói banki részlegének vezetője szerint ezeknek az ösztönzőknek köszönhetően mesterségesen megemelték sok ember hitelpontszámát.

Az adatok azt mutatják, hogy az alacsony jövedelmű amerikaiak nagyobb pénzügyi nyomás alatt állnak és csökken azon amerikaiak csoportja, akik magas hitelpontszámmal rendelkeznek. Az ifjabb korosztály is nagyobb valószínűséggel kerül késedelembe fizetéseivel kapcsolatban.