A feltételes politikai megállapodás lényege, hogy az új irányelvben ambiciózusabb energiahatékonysági követelményeket határoznak meg az EU-ban az új és felújított épületekre vonatkozóan, és arra ösztönöznék a tagállamokat, hogy újítsák fel épületállományukat - adta hírül a portfolio.hu

A bejelentés szerint az épületek felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásának több mint egyharmadáért az EU-ban. A mostani megállapodás fényében az a várakozás, hogy javul az épületek energiateljesítménye, csökken a károsanyag-kibocsátás és leküzdhető az energiaszegénység.

Még egy nagy lépéssel közelebb kerül az EU azon célkitűzéséhez, hogy 2050-re elérje a klímasemlegességet – áll a közleményben.

A felülvizsgálat fő célja, hogy 2030-ra minden új épület zéró emissziós épület legyen, 2050-re pedig a meglévő épületállomány zéró kibocsátású épületekké alakuljon át. Az új javaslat keretében fokozatosan kivezetnék a fosszilis tüzelőanyagokat az épületek fűtéséből.

A fosszilis tüzelésű kazánok fokozatos kivonásának tervével kapcsolatban mindkét uniós intézmény megállapodott abban, hogy a nemzeti épületfelújítási tervekbe belefoglalnak egy ütemtervet a fosszilis tüzelésű kazánok 2040-ig történő fokozatos megszüntetésére.

Fotó: Wikipédia