Egyetlen nap alatt 220 civilt öltek meg a katonák Burkina Fasóban

Burkina Fasóban a katonák egy csoportja letaszította a hatalomról Kaboré elnököt, ami óta a helyzet fokozódott, és a katonák, valamint iszlamista csoportok közötti összecsapások során gyakran a civilek szenvednek meg. Egy esetben a katonák egyetlen nap alatt több száz civilt öltek meg, mert állításuk szerint a civilek együttműködtek az iszlamistákkal.

A Human Rights Watch (HRW) jelentése szerint a katonák több mint 220 civilt, köztük legalább 56 gyereket öltek meg egyetlen nap alatt, és ezt az eseményt az elmúlt évtized legbrutálisabb katonai visszaélései közé sorolták Burkina Fasóban. A HRW vizsgálata alapján a február 25-ei támadások során a hadsereg 179 embert ölt meg Soro faluban, és további 44 embert a közeli Nondin településen.

A helyi hatóságok nem kommentálták a jelentést, de Aly Benjamin Coulibaly ügyész tanúkat kért a tömeggyilkosságok mögött álló csoport azonosítására, és előzetesen 170-re tette a halálos áldozatok számát. A túlélő falusiak szerint a katonák egy több mint száz fős konvojjal érkeztek Nodinba, miután iszlamista harcosok haladtak el a közelben, majd háztól-házig járva kiűzték a lakókat otthonaikból, és csoportokba gyűjtötték őket, mielőtt tüzet nyitottak rájuk. Egy órával később a katonák Soroba érkeztek, és ugyanezzel a módszerrel további mészárlást hajtottak végre.

Szemtanúk szerint mindkét faluban a katonák rálőttek azokra, akik szökni vagy rejtőzködni próbáltak. A tömeggyilkosságokat a katonaság megtorlásaként tartják számon, mivel a hadsereg tagjai azzal vádolták meg a falu lakosait, hogy segítséget nyújtottak fegyveres iszlamista harcosoknak. Egy túlélő szerint a lövöldözés előtt a katonák azzal vádolták a lakókat, hogy nem működtek velük együtt, és nem tájékoztatták őket az iszlamista harcosok mozgásáról.

A támadások azután történtek, hogy iszlamista harcosok megtámadtak egy közeli katonai tábort az északi Yatenga tartományban. Tirana Hassan, a Human Rights Watch ügyvezető igazgatója szerint a Nondin és Soro falvakban lezajlott mészárlások a burkina fasói hadsereg által a civilek ellen elkövetett legutóbbi tömeggyilkosságok a lázadásellenes hadműveletek során.

Burkina Fasót 2022 óta egy katonai junta irányítja, amely puccsal vette át a hatalmat, és azt ígérték, hogy véget vetnek a lázadásnak, de ez sikertelen volt, és az erőszak tovább fokozódott. Jelenleg az ország több mint egyharmada dzsihadista csoportok ellenőrzése alatt áll. Nemzetközi és emberi jogi csoportok, köztük az Európai Unió és az ENSZ, Burkina Fasót az emberi jogok súlyos megsértésével vádolják a lázadás elleni küzdelem során elkövetett akciói nyomán, és azzal, hogy több tucat civilt válogatás nélkül megöltek.