Választ ígér a kormány legújabb, egészségügyet érintő rendelettervezeteire a Magyar Orvosi Kamara (MOK) – írta meg a 444.

Az egyik tervezet szerint – amint arról korábban lapunk, a Frisshirek.hu is beszámolt – a kizárólag magánpraxisban dolgozó orvosok is kénytelenek lennének havi 20 órát dolgozni valamilyen állami szolgáltatónál. Ez kellene ahhoz, hogy teljesítsék a kötelező továbbképzést. Aki ügyeletre jelentkezne, attól 10 órát várnának el.

Egy másik a fogorvosok finanszírozását alakítaná át, az aktuális havi forgalmuktól és a munkájuk minőségértékelésétől függne, hogy az adott hónapban mekkora összegből gazdálkodhatnak a praxisok.

A 444 cikke szerint a MOK szakértők bevonásával véleményezi a rendelettervezeteket.

Feladatunk elmagyarázni a társadalomnak, hogy ezek a jogszabályok milyen kiterjedten rombolják Magyarország egészségügyét

– fogalmazott a kamara.

A közös fellépés formájáról a február 4-i rendkívüli országos küldöttközgyűlésen döntenek.
Megfeszített munka zajlott a covidosztályokon a járvány idején. Akkor a koronavírus miatt volt szükségállapot az egészségügyben, most az orvoshiány miatt

– ezt mondta az RTL Híradónak Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara győri elnöke, amikor a kormány újabb terveit kommentálta.

Szerinte

„egy sunyi, alattomos módszerrel erőszakosan próbálják a kollégákat az állami ellátásba behozni.”

Az orvos hozzátette, továbbképzésre eddig is szükség volt az orvosi engedély meghosszabbításához, de ahhoz évi hatvan órát kellett dolgozni. Itt most havi 20 óráról van szó, amiért a tervezet szerint nem járna fizetés sem.

Az osztályvezetőként is dolgozó szakember szerint nyílt párbeszédre volna szükség, arra, hogy nyíltan kimondják, itt nagyon nagy baj van:

Kimondják, hogy szükségállapot van, és szükség van a magánellátásba távozott kollégákra is, hogy a rendszer még elfogadható módon tovább működtethető legyen. És meg kellene őket kérni vagy más módon motiválni, hogy visszajöjjenek. Nyilvánvalóan lehet kényszeríteni bárkit, ezt úgy hívjuk, hogy rabszolgamunka, ennek megvannak a maga következményei

– hangsúlyozta.

Azt RTL Híradó megkérdezte a magánszolgáltatókat tömörítő Primus Egyesületet is, amelynek munkatársa, Láncz Róbert azt mondta,

ők készen állnak az együttműködésre az állami szektorral.

Szerinte is közellátás kapacitáshiánnyal küzd, ezt erősíti ez a rendelet is.Han gsúlyozta, a Primus kész arra, hogy partnerként segítse a közellátásban lévő ügyfelek, páciensek ellátását. Ugyanakkor ez a rendelet egyelőre csak kérdéseket vet fel számukra. Például, hogy a havi húszórás munkát milyen módon, milyen helyszínen, és milyen alá-fölé rendeltségi, illetve kapcsolati rendszerben kell ledolgozni.

Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke pedig arról beszélt a 24.hu-nak, hogy a szolgálati jogviszony bevezetésekor kevés orvos állt fel, most viszont tömeges felmondás várható.

Akkor nem lett nagy baj, most viszont tényleg nagy baj van. Néhányan ugyan a bevezetéskor nem léptek be az egészségügyi jogviszonyba, de utána visszaszivárogtak, mert megérte nekik: sokakat megnyertünk a béremeléssel. Most talán a többszörösét fogjuk elveszíteni. Főleg a fiatalabb orvosok körében várható felmondáshullám, de az idősebbek is elégedetlenek

– mondta Lénárd Rita a lapnak.

Illusztrációs fotó: Pixabay