Vízkimaradás és internetproblémák a Dunaferrnél: A dolgozók hazaküldése és a gyár újraindításának kihívásai

A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség felháborodását fejezte ki a Dunai Vasműben történt víz- és internetszolgáltatás megszűnése miatt, amely a gyár újraindításának bejelentése után következett be.

A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség közleményben fejezte ki mély felháborodását, miután a Dunai Vasműben megszűnt a víz- és internetszolgáltatás. Ez az esemény közvetlenül a gyár újraindításának bejelentése után történt, amelyet a Liberty Dunaújváros menedzsmentje tett közzé.

A szakszervezet szerint a munkavállalók már hónapok óta fűtés és melegvízszolgáltatás nélkül dolgoznak, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Az Európai Üzemi Tanács delegáltjai tájékoztatták a Liberty európai vezetőit a kialakult helyzetről, és a szakszervezet várja a munkáltató teljeskörű tájékoztatását.

A vízhiány miatt a gyár dolgozóit hazaküldték, és hasonló okok miatt a Dunaferr iskolából is hazaküldték a diákokat. Ez a fejlemény különösen kellemetlen, tekintettel arra, hogy a dunaújvárosi gyár két cégét felszámolási eljárás alatt állnak kiegyenlítetlen számlák miatt.

A Liberty Dunaújváros menedzsmentje a szakszervezetekkel egyeztetve tervezi az üzem novemberi újraindítását, a késztermékgyártás fokozatos újraindításával november közepétől.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és az indiai Liberty közlései alapján a dunaújvárosi acélipar jövője nagyon kétséges, az acélgyártás nem tűnik megmenthetőnek. A kormány mindent megtett a Dunaferr megmentéséért, a Liberty viszont nem teljesítette a vállalásait – állította a kormány október elején. Szintén ekkor derült ki az is, hogy a Liberty két leányvállalata ellen is felszámolási eljárás indult.

A tárca közleményében azt írta, a Liberty a vasmű megmentésére 100 napos programot dolgozott ki, amelyben vállalta, hogy stabilizálja és felfuttatja a termelést. A vállalások alapján 2024 februártól 4 hónap alatt, fokozatosan kellett volna felfuttatni a termelést 0-ról havi 100 ezer tonnára, ettől végül messze elmaradt a Liberty. Emellett azt is ígérték, hogy hosszú távon biztosítják a Vasműben dolgozók megélhetését és folyamatosan fejleszti a béreket.

Még 2022-ben derült ki, hogy a Dunaferr fizetésképtelenné vált és azon év végén felszámolás alá került. A kormány Védelmi bizottságot állított fel. Nagyjából egy éve derült ki, hogy az indiai hátterű Liberty Steel 20,9 milliárd forintért és 37 milliárd forint környezetvédelmi vállalásért megvette a Dunaferrt és ezzel megmaradhat a közel 3700 dolgozó állása.

Mostanra mégis úgy tűnik, hogy az indiai Liberty-csoport valójában nem adott igazi esélyt a hosszabb távú integrált működésnek. Segítséget kértek az államtól, eladták jó pénzért a korábbi évek termelési átlagai alapján járó szén-dioxid-termelési kvótákat és bankgaranciához nyúltak, de eközben nem tudtak kialakítani egy olyan üzleti modellt, amely az alaptevékenység jövedelmezőségére épít.