Közel tízmilliárd jelszót tartalmazó adatbázis került ki a neten

Ez a valaha készült legnagyobb jelszógyűjtemény.

Kikerült az internetre minden idők legnagyobb jelszóadatbázisa, ami konkrétan 9 948 575 739 darab jelszót tartalmaz, és nem kell különösebben nagy tudás a megszerzéséhez. Az érzékeny adatokat tartalmazó, RockYou2024 névre keresztelt „összeállításról” ugyanakkor érdemes tudni, hogy nem kizárólag friss jelszavakat tartalmaz, hiszen az évekkel ezelőtt debütált RockYou2021 kibővített verziója – az új változat a korábbinál másfél milliárddal több adatot tartalmaz.

Lényegében egy olyan csomagról van szó, ami az elmúlt években a netre kikerült jelszavakat gyűjti egyetlen nagy csokorba. Hogy pontosan milyen és honnan érkező információkat tartalmazhat minden idők legnagyobb ilyen jellegű adatbázisa, arról – egyelőre – nincs pontos információ, így bárki érzékeny információi szerepelhetnek benne. Ez pedig egy újabb emlékeztető, hogy a jelszavainkat bizonyos időközönként érdemes megváltoztatni, és ami ennél is fontosabb, hogy sosem szabad két különböző helyen ugyanazt a megoldást használni.

A PCW emellett azt javasolja, hogy figyeljünk az alábbiakra is:

  • minden fiókhoz egyedi és erős jelszót rendeljünk;
  • a számok és a speciális karakterek a barátaink, amik megnehezítik a hackerek munkáját;
  • ahol lehet, adjuk hozzá fiókunkhoz a kétfaktoros hitelesítést (2FA);
  • továbbá egy jelszókezelő segíthet belépési adataink nyomon követesében, számontartásában.

Automatikus és manuális ellenőrzés

Ehhez hozzátennénk, hogy érdemes használni a Google-féle jelszókezelőt, aminek van egy hasznos Password Checkup funkciója, ami a RockYou2024-hez hasonló adatbázisokra „támaszkodva” képes figyelmeztetni a felhasználókat, ha a hitelesítő adataik megegyeznek a már netre kiszivárgott kódok valamelyikével.

Az ellenőrzés ugyanakkor manuálisan is elvégezhető a Chrome böngészőben:

  • A Chrome-ban kattintás a jobb felső sarokban található három ponttal jelzett menüre,
  • Beállítások kiválasztása,
  • az Adatvédelem és biztonság fül megkeresése,
  • az Ellenőrzés most lehetőség kiválasztása (amennyiben a Chrome nem jelzi már alapból, hogy talált néhány áttekintésre érdemes biztonsági javaslatot),
  • a böngésző által javasolt módosítások elvégzése.

Androidon az első két lépés ugyanez, majd a Biztonsági ellenőrzés elemre kell kattintani, ahol szintén meg fog jelenni az Ellenőrzés most jelzés a jobb alsó sarokban.

A Google kutatói egy új tanulmányban arra figyelmeztetnek, hogy a generatív mesterséges intelligencia hamis tartalmakkal teszi tönkre az internetet, ez pedig a Futurism.com szerint azért fájdalmasan ironikus, mert a vállalat korábban keményen dolgozott azért, hogy ugyanezt a technológiát a hatalmas felhasználói bázisának rendelkezésére bocsássa. A generatív mesterséges intelligencia elterjedése hamis tartalmak áradatát eredményezi az interneten, amely összemossa a valódi és hamis tartalmak határait. Az emberi képmás manipulálása és a bizonyítékok meghamisítása a leggyakoribb taktika a visszaélések valós eseteiben, amelyek többségét a közvélemény befolyásolása, az átverés vagy csalás lehetővé tétele, illetve a profitszerzés érdekében, felismerhető szándékkal alkalmazták. A kutatók szerint ez a zűrzavar az emberek azon képességét is próbára teszi, hogy megkülönböztessék a hamisat a valóditól.

A Google értékelések és a valóság

A Google értékelések gyakran az elsődleges kiindulási pontot jelentik, amikor kiválasztunk egy éttermet, vállalkozást vagy szolgáltatást. Azonban nem mindig tükrözik pontosan az adott cég valós teljesítőképességét. A nagy számok törvénye alapján azonban elmondható, hogy minél több értékelés érkezik egy adott céghez, annál valószínűbb, hogy a kiszámított átlag a valóságot tükrözi. A Google rendszere úgy van felépítve, hogy ne tolerálja a hamis értékeléseket, és eltávolíthat minden olyan értékelést, amelyet hamisnak tart, vagy amely nem követi a Google értékelési irányelveit. A vállalkozások megjelölhetik az értékelést mint „nem megfelelőt”, és a Google kivizsgálja, hogy az valóban hamis-e. Habár ez nem zárja ki teljesen a hamis vélemények jelenlétét, a Google dolgozik azon, hogy csak valid értékeléseket jelenítsen meg.