Léteztek-e valaha óriások?

A Guinness-rekordok könyve szerint Robert Wadlow, a valaha élt legmagasabb ember 2,72 méter magasra nőtt, mielőtt 1940-ben 22 évesen meghalt, ezzel még a bibliai Góliátnál is magasabbra nőtt. Vajon találkozhatunk-e még valaha hozzá hasonló óriással?

A mai amerikai átlagos férfimagasság 1,75 méter, ehhez viszonyítva, de még a legmagasabb kosárlabdázókhoz képest is, akik 2,20–2,30 méter magasak, Wadlow talán nem is igazi ember volt, hanem valamilyen varázslény. De nem, csupán növekedési hormonproblémája volt – olvasható a Livescience új tanulmányában.

A gigantizmus fő okát Korbonits Márta, a Londoni Queen Mary Egyetem endokrinológus professzora, aki Budapesten tanult, az agyalapi mirigy által termelt növekedési hormon emelkedett szintjében látja. Ezt a rendellenességet legtöbbször jóindulatú daganat okozza, és ma már megtalálják a daganatot, el is távolítják, valamint gyógyszereket használhatnak a növekedés megállítására, mivel a gigantizmus és a daganat veszélyezteti az ember egészségét.

A Marfan-szindróma szintén okozhat extrém magasságot, ami egy genetikai rendellenesség, ami a csontok meghosszabbodását okozza – magyarázta Korbonits. Azonban előfordulhat, hogy valaki betegség nélkül nő igen magasra, mint például Bao Xishun, a világ egykori legmagasabb embere, aki 2 méter 36 centiméterre nyúlt.

Korbonits szerint az ilyen magas embereknek lehet egy sor genetikai változatuk, amely hajlamosítja őket az óriás termetre. Valószínűleg mindig is éltek az átlagnál lényegesen magasabb emberek, a gigantizmus legrégibb ismert esete például egy ókori egyiptomi fáraó volt, akinek maradványai azt mutatták körülbelül 1,87 méter magasra nőtt, ami a maga korában hatalmasnak számított!

Korbonits kutatásai azt találták, hogy sok nagyon magas ír ember örökölt génmutációt egy személytől, aki 2500 évvel ezelőtt élt. A genetika és a környezeti tényezők, például a kiskori étrend ötvözése meghatározza a magasságot, és jellemző, hogy a populációk átlagmagassága a civilizáció fejlődésével nő.

Pavel Grasgruber, a Brno-i Masaryk Egyetem kutatója szerint a mamutvadász Gravetti-kultúra késői szakaszából, mintegy 29 ezer évvel ezelőttről származó 7 csontváz is kiemelkedik átlagon felüli magasságával. A Grimaldi-barlangrendszerben talált legmagasabb csontváz 1,96 magas volt, amikor az átlagmagasság a tudósok feltételezése szerint 170 centiméter alatt lehetett. Grasgruber szerint a magas férfiak jellemzőek voltak a korai paleolitikus populációkra Franciaországban és Morvaországban a sok vadhús fogyasztása és a kevésbé sűrű populációk miatt.