Norvégia gabonakészleteket halmoz fel a válsághelyzetekre való felkészülés jegyében

Norvégiában a kormány bejelentette, hogy újra elkezdik a gabonakészletek felhalmozását a koronavírus-járvány, az Európában zajló háború és a klímaváltozás hatására. Az 1950-es évek óta nem látott lépésre azért van szükség, mert a 2003-ban bezárt raktárakat újra meg kell tölteniük a jelenlegi nemzetközi helyzet fényében.

A norvég kormány négy vállalattal kötött szerződést, amelyeknek 2024-ben és 2025-ben összesen 30 ezer tonna gabonát kell raktározniuk az ország különböző pontjain található létesítményekben. A szerződések értelmében a vállalatoknak lehetőségük van új raktárak létrehozására, de kötelezettséget vállalnak arra, hogy a tárolt gabonát szükség esetén az állam rendelkezésére bocsátják.

Geir Pollestad mezőgazdasági miniszter szerint a gabonakészletek felhalmozása az "elképzelhetetlenre" való felkészülést szolgálja, míg Slagsvold Vedum pénzügyminiszter kiemelte, hogy növelni kívánják a biztonságot a nemzetközi kereskedelmi rendszerben vagy a hazai termelésben esetlegesen bekövetkező komoly fennakadások esetére. A kormány tervei szerint további hasonló szerződéseket fognak kötni a következő években, hogy 2029-ig biztosítsák a gabonakészletek raktározását.

A cél az, hogy az évtized végéig mintegy 82 500 tonna gabona legyen elraktározva, ami válsághelyzet esetén három hónapra elegendő mennyiséget jelent az egész ország számára. Norvégiában található a Spitzbergák Nemzetközi Magbunker is, ahol a permafroszt rétegében lévő barlangokban felépített létesítményben az ismert élelmiszernövények magvait tárolják, hogy egy esetleges globális katasztrófa esetén is rendelkezésre álljanak.