Magyar sikerek a belgrádi úszó Európa-bajnokságon

Késely Ajna és a magyar vegyes váltók is bejutottak a döntőbe a Belgrádban megrendezett úszó Európa-bajnokság vasárnap zárónapján.

A Belgrádban zajló úszó Európa-bajnokság vasárnap zárónapján Késely Ajna és a két 4x100 méteres vegyes váltó is biztosította helyét a döntőben. Női 400 méter gyorson Kapás Boglárka nem állt rajthoz, így Késely Ajna és Flück Nóra képviselte Magyarországot: Késely 4:06.56 perccel elsőként, míg Flück Nóra 4:19.65-tel a 14. helyen zárta az előfutamokat. Késely Ajna, aki korábban 800 méteren aranyérmet nyert Belgrádban, és rendelkezik olimpiai szinttel 400 méteren, a vegyes zónában úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt napokat edzéssel és pihenéssel töltötte, és az előfutamot kellemes délelőtti úszásként élte meg.

A férfiaknál az 1500 méter gyors szombati döntőjét a vihar miatt vasárnapra halasztották, ami miatt Sárkány Zalán és Holló Balázs nem indult 400 méteren. Így Gálicz László volt az egyetlen magyar férfi versenyző ebben a számban, aki 4:04.08 perccel a 27. helyen végzett. A férfi 1500 méter gyors döntőjében Sárkány Zalán bronzérmet szerzett 15:06.67 perces idővel, míg Gálicz László az ötödik helyen zárt 15:23.48 perccel.

A női 4x100 méteres vegyes váltó (Komoróczy Lora, Békési Eszter, Ugrai Panna, Pádár Nikolett felállással) az országos csúcsot megközelítő idővel, 4:01.50 perccel ezüstérmet szerzett. A férfi váltó, melynek tagjai Jászó Ádám, Sós Dániel, Kós Hubert és Szabó Szebasztián, 3:35.05 perccel a negyedik helyen végzett.

A magyar válogatott a vasárnap előtt 22 éremmel állt, közel kerülve a 2012-ben Debrecenben felállított 26 éremmel jelentkező magyar Eb-rekord eléréséhez vagy akár megdöntéséhez. Sós Csaba szövetségi kapitány több ütőkártyát is előhúzott a pakliból, köztük Késely Ajnát női 400 méter gyorson, a női és férfi 4x100 méteres vegyes váltókat, Sárkány Zalánt férfi 1500 méter gyorson, Szabó Szebasztiánt férfi 50 méter gyorson, Jászó Ádámot férfi 100 méter háton, Telegdy Kapás Boglárkát és Jakabos Zsuzsannát női 200 méter pillangón, valamint Kós Hubertet és Török Dominikot férfi 200 méter vegyesen.

Sós Dániel, aki a Georgia Tech egyetemen dolgozik a mesterfokozatán, a jövőben már nem tudja összeegyeztetni a tanulást, a munkát és az edzéseket, így ez a verseny a hattyúdala lehet számára. Az ő karrierje példa lehet a fiatalság előtt arra, hogy az élsport nem feltétlenül zárja ki a magas szintű tanulmányokat.

A magyar csapat végül összesen 31 éremmel zárta a belgrádi Európa-bajnokságot, ezzel megdöntve a korábbi magyar Eb-éremrekordot. Kós Hubert 200 méter vegyesen aranyérmet szerzett, míg Telegdy Kapás Boglárka bronzérmet nyert 200 méter pillangón. Az éremtáblázat végeredményében Magyarország 12 arannyal, 9 ezüsttel és 10 bronzzal végzett az élen.