Sulyok Tamás két új elnökhelyettest nevezett ki a Kúria élére

Sulyok Tamás köztársasági elnök kinevezte a Kúria két új elnökhelyettesét: dr. Csák Zsoltot és dr. Kalas Tibort. A kinevezettek június 18-tól, azaz keddtől töltik be pozíciójukat, hat évre szóló megbízatással – ez a Magyar Közlöny hétfő esti kiadásából derült ki.

A Kúria honlapján a változások még nem jelentek meg, jelenleg Böszörményiné dr. Kovács Katalin szerepel az általános elnökhelyettesként. Csák Zsolt a Kúria Büntető Kollégiumának vezetőjeként, míg Kalas Tibor a Közigazgatási Kollégium vezetőjeként tevékenykedett eddig.

A két frissen kinevezett elnökhelyettes nem mellesleg eddig is vezető pozíciót töltött be a Kúrián belül. Csák Zsolt a Kúria Büntető Kollégiumát, Kalas Tibor pedig a Kúria Közigazgatási Kollégiumát igazgatta. A kinevezéseket a Kúria elnökének, Varga Zs. Andrásnak a javaslatára hajtották végre.

A Kúria ismertette szakmai hátterüket

A Kúria honlapján is beszámoltak a fejleményről, és ismertették a két kinevezett szakmai hátterét is. Csák Zsolt pályáját a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, majd a Legfelsőbb Bíróságon kezdte 1990-ben bírósági fogalmazóként. A Budai Központi Kerületi Bíróságon kapott bírói kinevezést 1992-ben, 2000-től a Fővárosi Bíróság bírája, majd tanácselnöke, később kollégiumvezető-helyettese. 2012. óta kúriai bíró, 2017-től tanácselnök, 2021 novemberétől a Kúria Büntető Kollégiumának vezetője.

Kalas Tibor jogászi pályafutását 1988-ban ügyvédjelöltként kezdte, majd 1990-től rövid ideig ügyvédként dolgozott. 1991-ben a Miskolci Városi Bíróságon kapott bírói kinevezést. 2000-től a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság bírája, 2005-től a Polgári-Közigazgatási Kollégiumának vezetője. 2010 óta legfelsőbb bírósági, illetve kúriai bíró, 2012-től a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának, később a Közigazgatási Kollégiumának vezetője.

Magyarország legfőbb bírósági fórumára jelentős feladat vár, ugyanis ahogyan arról az Index is beszámolt, Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn jelezte, hogy beadta a Kúriának azt az indítványt, „amelyben a főpolgármester-választás eredményének megsemmisítését, és a szavazásnak az egész városban való megismétlését” kéri. Vitézy Dávid erre reagálva közölte, hogy amennyiben a Kúria ennek az indítványának nem ad helyt, „újraválasztott főpolgármesterként a lemondásával az új választást bármikor maga is el tudja érni”.