Európai Bizottság: Magyarország terve nincs összhangban az uniós szabályokkal

Az Európai Bizottság kedden közölte, hogy az észak-magyarországi új autóalkatrészgyártó-üzem építésének támogatására irányuló magyar terv nem felel meg az uniós állami támogatási szabályoknak. A testület még 2022-ben indított vizsgálatot az ügyben.

Magyarország 2021-ben értesítette az uniós testületet, hogy 43,76 millió euró (mai árfolyamon több mint 17 milliárd forint) összegű állami támogatást kíván nyújtani az akkori nevén Rubin NewCo Kft., ma GKN Automotive részére Felsőzsolcán tervezett új gépjárműalkatrész-gyár megépítéséhez, ahol féltengely és kardántengely gyártása valósulna meg.

Az Európai Bizottság 2022 októbere óta vizsgálta, hogy a Magyarország által nyújtani szándékozott állami támogatás, amelynek mértékét később 15,9 milliárd forintra pontosították, összhangban van-e az uniós szabályokkal. A bizottság előzetes értékelése szerint a beruházási projekt elősegíti a gazdasági fejlődést és a foglalkoztatást az EU egy hátrányos helyzetű régiójában, azonban kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az intézkedés összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal, különösen a regionális állami támogatásokról szóló iránymutatással.

A vizsgálat eredményeként a testület arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország nem tudja bizonyítani, hogy a támogatás döntő szerepet játszott a beruházás Magyarországra telepítésében. A rendelkezésre álló bizonyítékok szerint a kedvezményezett az állami támogatás figyelembevétele nélkül döntött a magyarországi beruházás mellett, és nem volt elegendő bizonyíték arra, hogy a beruházás máshol valósulhatott volna meg.

Margrethe Vestager, a versenypolitikáért felelős uniós biztos a döntéssel kapcsolatban kifejtette, hogy a regionális támogatásnak arra kell ösztönöznie egy vállalkozást, hogy hátrányos helyzetű területen kiegészítő tevékenységet végezzen. „Vizsgálatunk során kiderült, hogy a támogatásra vonatkozó magyar terv nem felel meg az uniós állami támogatási szabályoknak, mivel egy olyan tevékenység költségeit támogatná, amelyet a vállalat egyébként is Magyarországon végzett volna” – tette hozzá. Az uniós iránymutatások szerint az állami támogatásnak valódi ösztönző hatással kell rendelkeznie, azaz ténylegesen arra kell ösztönöznie a kedvezményezettet, hogy egy adott régióban ruházzon be.