Izraeli légicsapások Rafah városában

Legalább 37 ember vesztette életét az izraeli légicsapások és lövések következtében a Gázai övezet déli részén, Rafah városában, ahol korábban egy menekülttáborban kiütött tűz is számos áldozatot követelt.

Az AP hírügynökség jelentése szerint a támadások azon a területen történtek, ahol vasárnap egy tűzvész is pusztított, amely legalább 45 ember halálát okozta. A mostani légicsapások áldozatai többségében sátrakban rejtőzködtek, a szemtanúk és kórházi tisztviselők beszámolói alapján. Kedden is folytatódott a Rafah elleni izraeli offenzíva; a keddre virradóra végrehajtott légicsapásokban helyi segélyszervezetek szerint összesen 16-an vesztették életüket.

Az izraeli hadsereg (IDF) cáfolta azokat az értesüléseket, miszerint a civilek számára kijelölt evakuációs zónát érték volna a támadások. "Az elmúlt órákban megjelent hírekkel ellentétben az IDF nem támadta meg az al-Mawasi területén található humanitárius zónát" – közölte az izraeli hadsereg egy állítása a Reuters által idézve, amely 21 halálos áldozatról számolt be.

A hágai Nemzetközi Bíróság döntése ellenére, amely a hadműveletek leállítását rendelte el, az izraeli erők tovább folytatták a rafahi előrenyomulást. Hétfőn a helyi szemtanúk szerint az izraeli tankok már Rafah központját is elérhették. A harcok intenzitása annak ellenére sem csökkent, hogy vasárnap legalább 45 palesztin civillel végzett, és több száz embert sebesített meg egy, a menekültekkel zsúfolt régió sátortáborába csapódó bomba. Az izraeli légierő egy, a menekültek között rejtőző Hamász-rakétakilövőállást vett célba – az IDF jelentése szerint egy külön az ilyen esetekre használt fékezett robbanóerejű ráirányított bombával –, azonban egy repesz lángra gyújtott egy sátorponyvát, és az áldozatok konkrétan elevenen megégtek a gyorsan terjedő tűzben.

Izrael május 6-án indította meg a támadását Rafah ellen, ami miatt több mint egymillió embernek kellett elmenekülnie a területről. A legtöbben már eleve az izraeli hadsereg támadásai elől menekültek a dél-gázai városba október óta, és csak sátrakban tudták meghúzni magukat családjaikkal.

Az utóbbi napok csapásai a Rafahtól nyugatra fekvő területeket érintették, ahol a hadsereg nem szólította távozásra a civileket. Izraeli szárazföldi csapatok és harckocsik Rafah keleti részén, a város központi részein és a gázai-egyiptomi határ mentén harcolnak.

A Hamász által vezetett egészségügyi minisztérium szerint legalább 36 096 ember halt meg és több mint 81 ezer sebesült meg az október 7-e óta tartó háborúban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden Genfben arra figyelmeztetett, hogy még több palesztin fog meghalni, mert a Rafah elleni izraeli támadások megindítása óta teljesen leállították a súlyos betegek és a sebesültek egészségügyi okból történő kimenekítését az övezetből.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy vizsgálatot folytat a Rafah nyugati részében található menedék elleni újabb támadásról szóló jelentések kapcsán. A Hamász iszlamista palesztin terrorszervezet szerint legalább négy gránát csapódott be az épületbe, és meg nem erősített becslések szerint az áldozatok száma meghaladta a húszat. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICJ) a múlt héten rendelte el, hogy Izrael azonnali hatállyal vessen véget a Rafah elleni hadműveleteknek. Izrael ugyanakkor nem ismeri el a bíróság joghatóságát.