NMHH: Megugrott a 60 év feletti internetező magyarok száma

Növekvő ütemben terjed az internethasználat az idősebbek körében, bár a szépkorúak továbbra is lemaradásban vannak a fiatalabbakhoz képest – mások közt ezt állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss felmérése.

A médiahatóság évente elkészített nagymintás felmérése szerint 2019-ben a 15 és 45 év közöttiek csaknem 100 százaléka volt internethasználó, 2023-ra azonban már a 46 és 59 év közöttiek is elérték ezt a szintet. Tavaly már a 60 és 65 év közöttiek körében is túllépte a 80 százalékot az internetezők aránya, ami 25 százalékpontos emelkedést jelent a 2019-es adatokhoz képest.

Az intenzív növekedés egészen a 75 éves korosztályig megfigyelhető, jellemzően csak a legidősebbek nyitottak kevésbé a világháló iránt: a 80 év felettieknek továbbra is alig 10 százaléka internetezett – ugyanúgy, ahogy 4 évvel korábban.

Az NMHH Piackutatási és Piaci Monitoring Osztály vezetője, Sugatagi Gábor szerint az életkoron túl a nem, az iskolázottság, a munkavégzési és a háztartásbeli körülmények is befolyásolják az internethasználatot. A nők átlagosan 5 százalékkal magasabb arányban interneteztek, mint az azonos korú és iskolai végzettségű férfiak.

Az iskolázottság szintén meghatározó tényező: az általános iskolai végzettséget szerzett 70 éveseknek csak 48 százaléka volt internethasználó, míg az ugyanilyen korú diplomások 65 százaléka internetezett. A nyugdíjkorhatáron túl is dolgozók körében átlagosan mintegy 15 százalékkal gyakoribb volt az internethasználó, mint az ugyanolyan korú inaktívak között.

Ha a háztartásban él más internethasználó, sokkal nagyobb az esélye annak, hogy valaki idős korában is elkezd internetezni, mint ha egyedül, mindig kéznél lévő segítség nélkül kellene átesnie az első buktatókon.

A 60 éven felüliek inkább az asztali számítógépet részesítik előnyben, ha az interneten szeretnének valamit megtekinteni, szemben az okostelefonnal. Míg a tizenévesek 87 százaléka internetezett a mobilján, a 65 éves vagy idősebb nemzedék esetében ez az arány csupán 57 százalék. Az idősebbek számára sokszor túl apró a telefon képernyőjén megjelenő szöveg, illetve ők rutintalanabbak az érintőképernyő kezelésében – vélekedik az NMHH.