Japán kutatók bemutatták a világ első fából készült műholdját

Japán tudósok bejelentették, hogy sikeresen létrehozták a világ első fából készült műholdját, amelyet a tervek szerint szeptemberben indítanak az űrbe egy amerikai SpaceX rakétával.

A Kyoto University és a Sumitomo Forestry, egy japán fafeldolgozó vállalat közös projektje eredményeként jött létre ez az innovatív műhold, amelynek fejlesztése közel négy évig tartott. A Kyodo News szerint a LignoSat névre keresztelt kocka alakú műhold minden éle 10 centiméteres méretű, és 4-5,5 milliméter vastag magnóliafa lapokból épült, melyeket hagyományos japán technikával, csavarok és ragasztók nélkül illesztettek össze.

A fejlesztők kiemelték, hogy a fából készült műholdak kevésbé károsak a környezetre a hagyományos, fémből készült társaikhoz képest. Amikor ezek a műholdak életciklusuk végén visszatérnek a Föld légkörébe és elégnek, nem hoznak létre olyan alumíniumrészecskéket, amelyek negatívan befolyásolhatják az időjárást és a kommunikációt. Az eszközt a Kiotói Egyetem és a Sumitomo Forestry japán cég tudósai fejlesztettek ki, és a SpaceX egyik rakétájával bocsátanák fel.

A Kyoto University és a Sumitomo Forestry közleményében hangsúlyozták, hogy a LignoSat fejlesztése „rendkívül értékes lépés” az űr- és faipar számára egyaránt. A műhold tömege nagyjából 1 kilogramm, és napelemekkel van ellátva bizonyos oldalain, hogy energiaellátását biztosítsa.

Takao Doi, a projektben részt vevő japán űrhajós, ambiciózus jövőképet vázolt fel: szeretnének egy teljesen fából készült műholdat létrehozni, beleértve az elektronikus alkatrészeket is. Doi Takao űrhajós és a Kiotói Egyetem oktatója a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy előnyben kell részesíteni a nem fémből készült műholdakat. Az űrszemét egyre nagyobb problémát jelent, ahogyan egyre több műholdat bocsátanak fel a világűrbe. A Világgazdasági Fórum adatai szerint jelenleg mintegy hatezer műhold kering a Föld körül, ezek 60 százaléka már működésképtelen, azaz űrszemét. Közülük sok darabjaira hullott szét, így mintegy 20 ezer darab űrszemétről tudnak a szakemberek. Egy fából készült műhold azonban a légkörbe visszatérve elégne anélkül, hogy káros anyagokat bocsátana ki vagy darabjai a Földre hullanának.

A fejlesztők a jövő héten tervezik átadni a magnóliafából készült LignoSat műholdat a JAXA japán űrügynökségnek. Szeptemberben egy SpaceX-rakéta fedélzetén küldik majd a Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az űreszközt ezután az ISS japán kísérleti moduljából helyezik ki a világűrbe, hogy teszteljék szilárdságát és tartósságát. Az adatokat a műholdról elküldik a kutatóknak, akik ellenőrizni tudják majd a műholdat érő hatások jeleit, és azt, hogy miképpen viseli a hatalmas hőmérsékleti változásokat.

Azonban a SpaceX űrtevékenységei során előfordulhatnak olyan események, amikor űrhajók darabjai visszazuhanhatnak a Földre, mint ahogy ez történt egy észak-karolinai férfi esetében, aki egy elszigetelt túraútvonalon sétálva talált rá egy égett szénszálakkal és fémlemezekkel borított, csavarokkal összetartott objektumra. A roncs méretei jelentősek voltak: legalább 90 centiméter széles, 120 centiméter magas és 10 centiméter vastag. A szakértők úgy vélik, hogy a tárgy a SpaceX újrahasznosítható Crew Dragon űrhajójáról eshetett a Földre, és a Crew-7 Dragon törzsének egy darabja lehet, amely május 21-én lépett vissza a légkörbe a térségben. A Dragon két fő részből áll: a kapszulából és a törzsből, amelyek közül az utóbbi általában elég a légkörbe való visszatérés során, de néha egyes darabjai túlélhetik a zuhanást. A The Glamping Collective tulajdonosa szakemberek bevonásával tervezi a roncs pontos eredetének felderítését.