A lebomlóként hirdetett teafilterek nem bomlanak le könnyen

A Plymouth-i Egyetem kutatása szerint a lebomlóként reklámozott teafilterek nem bomlanak le olyan könnyen, és károsak lehetnek a környezetre.

A kutatók három különböző összetételű, széles körben elérhető teafiltert vizsgáltak meg. Hét hónapig eltemetve figyelték a lebomlási folyamatot. Minden filter tartalmazott politejsavat (PLA), amelyet gyakran biológiailag lebomló anyagként emlegetnek. A PLA-t tartalmazó filterek azonban nem mutattak változást a vizsgált időszak alatt. A cellulózt is tartalmazó filterek tömegük 60-80 százalékát veszítették el, de a PLA részek megmaradtak.

A kutatás során azt is vizsgálták, hogy a lebomlott filterek milyen hatással vannak az Eisenia fetida nevű gilisztafajra, amely fontos szerepet tölt be a talaj tápanyagtartalmának megújításában. A filterekből készült apró korongokat etették a gilisztákkal, és megfigyelték, hogy a PLA jelenléte 15 százalékkal növelte a giliszták halálozási arányát, valamint negatívan befolyásolta a szaporodásukat.

A kutatók rámutattak, hogy jelentős különbségek vannak a biológiailag lebomló és a komposztálható anyagok között. Csak egyetlen filter gyártója jelezte a csomagoláson, hogy a termék otthoni komposztálásra nem alkalmas.

Dr. Winnie Courtene-Jones, a tanulmány vezető szerzője és az egyetem kutatója szerint szükség van további bizonyítékokra az ilyen anyagok lebomlásáról és lehetséges hatásairól, mielőtt azok széles körben elterjednének. Ez segíthet megelőzni az alternatív problémák kialakulását, ha nem megfelelően dobják ki ezeket a termékeket.

A kutatók több különböző környezetet is szimuláltak, amelyekbe az eldobott filterek kerülhetnek, és többféle módszerrel, többek között méretkizárásos kromatográfiával, nukleáris mágneses rezonanciával és pásztázó elektronmikroszkóppal vizsgálták a filterek kinézetét és szerkezetét. A PLA hét hónap alatt nem bomlott le a talajban, ami azt jelenti, hogy a biológiailag lebomló és komposztálható címkék félrevezetőek lehetnek.