Kína betört a brit védelmi minisztérium számítógépes rendszerébe

Kínát azzal vádolják, hogy a fegyveres erők bérszámfejtő rendszere elleni nagyszabású kibertámadásban feltörte az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumát (MoD). A betörés során a jelenlegi katonai személyzet és a veteránok nevei és banki adatai kerültek veszélybe.

A Naval Technology információi szerint a kibertámadás mértékének megállapításán a MoD az elmúlt három napban dolgozott, miután felfedezték az adatbetörést. Grant Shapps brit védelmi miniszter május 7-én az alsóházban tartott beszédében kijelentette, hogy egy „rosszindulatú szereplő” felelős a támadásért, de a kormány „nem zárhatja ki az állami részvételt”. Ugyanakkor hozzátette, hogy „nincs bizonyíték arra, hogy bármilyen adatot eltávolítottak volna”.

Shapps egy többpontos tervet jelentett be a személyzet támogatására és védelmére − mondta az Army Technology-nak a védelmi minisztérium szóvivője. Rishi Sunak brit miniszterelnök nem volt hajlandó közvetlenül Kínát hibáztatni, de tágabb értelemben azt mondta, hogy „nagyon határozott politikát határoztunk meg Kínával szemben, hogy megvédjük magunkat azokkal a kockázatokkal szemben, amelyeket Kína és más országok jelentenek számunkra”.

A pekingi állambiztonsági minisztérium rendelkezik a legszélesebb hatókörrel a globális hírszerző ügynökségek közül, és gyakran használ kibertámadási stratégiákat arra, hogy kétségeket keltsen és befolyást szerezzen a rivális államok felett. A bérszámfejtési adatok megszerzése a legutóbbi az Egyesült Királyságot ért állítólagos kínai államilag támogatott kibertámadások sorában. Márciusban Oliver Dowden miniszterelnök-helyettes két incidenst tárt fel, az egyik a brit választási bizottságot ért támadás, a másik pedig a Kínával szemben szkeptikus parlamenti képviselők elleni célzott támadások sorozata volt.