Litvánia jelenlegi államfője elsöprő fölénnyel nyerte meg az elnökválasztást

Litvánia jelenlegi államfője, Gitanas Nauseda, jelentős előnnyel vezetett és végül meg is nyerte az ország elnökválasztásának döntő fordulóját - írja a Reuters és a Süddeutsche Zeitung.

A hivatalos adatok szerint Nauseda az összesített szavazatok 75,55%-át szerezte meg, ami azt jelenti, hogy a leadott szavazatok több mint 98%-át már feldolgozták. Nauseda, aki Ingrida Simonyte miniszterelnökkel mérkőzött meg a kétfordulós választáson, az előzetes várakozásoknak megfelelően is kiemelkedő támogatottságot kapott. Az eredmények alapján őt tartották a verseny esélyesének, és végül elsöprő fölénnyel nyerte meg a választást.

Nauseda az elnökválasztás első fordulójában is győzött, azonban az abszolút többséget még nem tudta megszerezni, így második körre került sor. Ahol, akárcsak 2019-ben, ezúttal is Simonyte volt a kihívója. A függetlenként induló Nauseda akkor a szavazatok 66 százalékát begyűjtve győzte le a konzervatív kormánypárt politikusát.

Nauseda és Simonyte belpolitikai nézetei között több különbség is van, külpolitikájuk azonban nagyon hasonló. Mindketten támogatják Ukrajna honvédő háborúját és a litván hadsereg modernizációját. Elkötelezettségükben jelentős szerepet játszik, hogy a NATO-tag Litvánia nemcsak Belarusszal, hanem Oroszország kalinyingrádi exklávéjával is határos. Mindketten azt is támogatják, hogy Litvánia az idénre tervezett 2,75 százalékról a bruttó hazai terméke (GDP) 3 százalékára emelje védelmi kiadásait.

Bár a litván elnöki pozíció is elsősorban reprezentatív jellegű, az államfőnek végrehajtó szerepe is van. Ő a fegyveres erők főparancsnoka, ő vezeti az ország legfelső védelmi és nemzetbiztonsági testületét, és képviseli országát az EU- és NATO-csúcstalálkozókon. A kormánnyal közösen alakítja az ország kül- és biztonságpolitikáját, törvényeket vétózhat meg, és beleszólása van Litvánia legfőbb köztisztviselőinek (bírák, legfőbb ügyész, jegybankelnök) kinevezésébe. Nauseda emiatt rendszeresen részt vesz az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács csúcstalálkozóin is.

A két politikus egyebek között az abortuszhoz való jog és az azonos neműek élettársi kapcsolatának elismerésében tér el. A 49 éves Simonyte, aki 2020 óta tölti be a kormányfői tisztséget, liberálisabb álláspontot képvisel ezen kérdésekben, mint a 60 éves Nauseda, akivel már 2019-ben is ringbe szállt az elnökségért.

Mint írtuk, a litván választás eredményei az idén esedékes EP- és parlamenti választások mellett Ukrajna sorsát is befolyásolhatják a jövőben. Nauseda egy igazi atlantista, EU-barát politikus, aki elnökként többek között elérte, hogy több NATO-csapat állomásozzon az ukrajnai háborúban közvetve résztvevő Belarusszal szomszédos Litvániában, ezenkívül menedékjogot adott a 2020-as belarusz elnökválasztás után hazáját elhagyni kényszerülő belorusz ellenzéki vezetőnek, Szvjatlana Cihanouszkajának.