Ősi kozmikus ütközést sikerült megfigyelni

Először sikerült megfigyelni két nagyon nagy tömegű fekete lyuk összeütközését a korai világegyetemben, amely esemény mindössze 740 millió évvel az univerzum születése után történt – számolt be róla a The Guardian a James Webb űrteleszkóp (JWST) adatai alapján készült tanulmányra hivatkozva.

A felfedezés azt jelenti, hogy az ilyen összeolvadások gyakoriak voltak a korai világegyetemben, ami segíthet megmagyarázni, hogy a szupermasszív fekete lyukak hogyan érhettek el extrém tömeget. Roberto Maiolino, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a kutatási csapat tagja szerint a kozmológia egyik problémája az, hogy megmagyarázzuk, miként képesek ezek a fekete lyukak ekkorára nőni. "A múltban mindig arról beszéltünk, hogy nagyon gyorsan elnyelik az anyagot, vagy hogy nagynak születnek. Egy másik lehetőség, hogy összeolvadás révén növekednek rendkívüli sebességgel" – mondta Maiolino.

A szakértők eddig nem tudták, hogy az ősi galaxisok egyesülése a középpontjukban lévő szupermasszív fekete lyukak összeolvadásával is járt-e. A legújabb modellek szerint ilyen találkozásokkor az egyik objektum kilökődhetett, vándorló fekete lyukká válva. A JWST friss adatai azonban mást sugallnak, az űrtávcső képes a világegyetem igen távoli múltjába visszatekinteni.

Az összeolvadás során a fekete lyukak hatalmas mennyiségű anyagot nyelnek el, és rengeteg energiát is felszabadítanak, ennek az aktivitásnak pedig jellegzetes színképi tulajdonságai vannak. A most megfigyelt egyesülés a ZS7 nevű rendszerben történt, ahol a két fekete lyuk egyike 50 millió naptömegű volt, és a másik is hasonló tömegű lehetett.

A későbbi vizsgálatok alapján a korszakból észlelt fekete lyukak mintegy harmada szintén épp az összeolvadás folyamatán ment keresztül. Maiolino szerint ez elősegíthette az ősi fekete lyukak gyors növekedését.