Az emberek gondolatainak olvasására képes technológia fejlesztése

A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói áttörést értek el az agy-gép interfész technológia területén, amely lehetővé teszi az emberek gondolatainak olvasását és szavakká alakítását. A Caltech T&C Chen Agy-gép interfész központja évek óta dolgozik ezen a technológián, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a beszéd- és nem beszédhibás betegeknek.

A központ legújabb tanulmánya bemutat egy olyan fejlesztést, amely képes az emberi gondolatokat szavakká dekódolni, és ezeket valós időben szöveggé alakítani. A kutatók az agy egy olyan részére, a szupramarginális gyrusra helyeztek elektródákat, amely a nyelv megértésében és feldolgozásában játszik kulcsszerepet.

A résztvevőknek vizuális vagy szóbeli felszólításokat mutattak, és arra kérték őket, hogy gondoljanak egy adott szóra, mint például kanál, piton vagy csatatér. Az eszköz ezután képes volt ezeket a gondolatokat vizualizálni. A kísérletek során a kutatók 79%-os pontossággal tudták a gondolatokat szavakká dekódolni.

A gyrus supramarginalisról a kutatók úgy vélik, hogy képes lehet sokkal nagyobb belső szókincset reprezentálni az emberi elmében. Az austini Texasi Egyetemen végzett külön kutatásban mesterséges intelligenciával működő szemantikai dekódereket alkalmaztak egy személy agyi tevékenységének elemzésére, amit nem invazív módon, funkcionális mágneses rezonancia képalkotó (fMRI) mérésekkel végeztek.

A technológia alkalmazása kiterjedhet olyan személyekre is, akik nem képesek beszélni, mint például a stroke áldozatai. Ugyanakkor a tudósok tisztában vannak azzal, hogy a mesterséges intelligencia rossz kezekbe kerülhet. Jerry Tang, a texasi kutatócsoport vezetője szerint fontos, hogy csak azok használják ezt a technológiát, akik valóban akarják és segítséget jelent számukra, valamint szabályozni kell az eszközök felhasználását.

A test lehetséges célpontjainak 80 százaléka olyan terület, amelynek az eltalálása nem halálos. Ezek az extrém példák is bizonyítják, hogy nem mindegy, hogy mi, hova és hogyan csapódik be. Ha a főbb szerveket, elsősorban a szívet és az agyat, illetve a verőereket nem éri golyó, meglepően magas a túlélés esélye.

16 nő vádolja szexuális zaklatással a világhírű illuzionista David Copperfieldet a Guardian nagyszabású oknyomozó cikkében. A lap újságírói több mint száz emberrel beszéltek a bűvész környezetéből, és hónapokig tartó nyomozás során jutottak el a vádakkal most előálló 16 nőhöz. Hárman azt állítják, hogy Copperfield bedrogozta vagy leitatta őket, négyen azt, hogy fogdosta őket, miközben a színpadra hívta őket egy-egy élő show-ban segítőnek. Ketten közülük ekkor még kiskorúak voltak. Ketten mondták azt, hogy az illuzionista titoktartási nyilatkozatot iratott alá velük, mielőtt a zaklatásra sor került volna.

A most 67 éves bűvész minden vádat tagadott, és kiadott egy közleményt, amiben azt írja, többször a karrierjét kockáztatta, hogy nőket védjen meg szexuális ragadozóktól. Azt is írja ebben, hogy korábban is érték már ilyen vádak, de soha senki nem mutatott bizonyítékot, és minden esetben felmentették.

Copperfieldet valóban jó néhányszor érték már vádak szexuális zaklatással kapcsolatban 2007 óta, és valóban soha nem ítélték el. Szerepelt a neve a hírhedt Jeffrey Epstein-féle listán is.

David Copperfield a 80-as években igazi világsztárnak számított, és az illuzionista trükkjeiből készült tévéshow-kkal milliókat keresett. A leghíresebb mutatványai a New York-i Szabadság-szobor eltüntése, és a Kínai Nagy Falon való átsétálás voltak, de egyszer eltüntetett egy repülőgépet, és átrepült a Grand Canyon fölött is. Természetesen ezeket nem élő közönség előtt végezte, de a színpadi lebegést és repülést például sokszor bemutatta élő show-kban is, amit hosszú évekig a Las Vegas-i MGM Grand kaszinóban tartott, heti 15 előadásban. (Erre a trükkre egyébként egy másik amerikai illuzionista még szabadalmat is bejegyeztetett.)