Több mint ezren tüntettek a Tesla-gyár bővítése ellen Németországban

Több mint ezer környezetvédelmi aktivista vett részt a Tesla autógyár elleni tiltakozó békés felvonuláson Berlin külvárosában, ahol a demonstrálók a gyár bővítése ellen tiltakoztak.

A tüntetők szombaton egy közeli vasútállomásról az amerikai milliárdos, Elon Musk egyetlen európai Tesla-telephelye felé vették az irányt. Több szervezet is támogatókat toborzott a rendezvényre, amelynek célja a környezeti veszélyekre való figyelmeztetés.

"Nem számít, hogy Tesla, Volkswagen vagy Mercedes. Az autógyárak és politikai támogatóik felelősek azért, hogy kiárusítják az életünket" - mondta a Disrupt Tesla csoport szóvivője, Lucia Mende a tervezett demonstráció előtt. "Ezt meg kell akadályoznunk, és meg is fogjuk akadályozni" - tette hozzá.

Egy Grünheidében indult állampolgári kezdeményezés azzal vádolta meg az amerikai villanyautó-gyártót és a brandenburgi tartományi kormányt, hogy nem fordítanak kellő figyelmet a régió lakosságának érdekeire. "A Tesla luxusautói világszerte szennyezik és felemésztik a korlátozott mennyiségben rendelkezésünkre álló ivóvizet" - mondta Karolina Drzewo, a kezdeményezés szóvivője. Kifogásolta, hogy az üzem tervezett bővítése annak ellenére folytatódna, hogy az állampolgárok többsége a helyi felmérésen ellene szavazott.

Musk pénteken késő este a szintén az ő tulajdonában álló X-en reagált a kritikára. "Valami szuperfurcsa dolog történik, mivel a Tesla volt az egyetlen autógyár, amit megtámadtak" - írta a dél-afrikai származású milliárdos.

A Tesla 2022 óta gyárt elektromos autókat Grünheidében. A vállalat következetesen visszautasítja a környezetszennyezéssel kapcsolatos vádakat, azt állítva, hogy a vízfogyasztás pont, hogy csökkent, és az iparági átlag alatt van.

A Disrupt Tesla csoport május 8. és 12. közöttre hirdette meg a tüntetéseket, tehát a tiltakozások a hétvégén is folytatódtak. Céljuk, hogy megakadályozzák a gyár további bővítését, amely Európa legnagyobb autógyárává teheti a létesítményt. A Gigafactory jelenleg évente 250 ezer autót gyárt, és a tervezett bővítések után ez a szám egymillióra nőhet.

A csoport szerint az elektromos autók nem jelentenek megoldást a környezeti problémákra, és Elon Muskot nőgyűlölő Twitter-fasisztaként emlegetik, aki a márkáját arra használja, hogy az elektromos autókat a belső égésű motorok zöld alternatívájaként pozicionálja.

A német sajtó szerint az éjszaka csendes volt, de a tiltakozások folytatódtak. A Tesla egyelőre nem reagált hivatalosan a történtekre.