Mi folyik itt? – Tankcsapdákat telepít egy NATO-tagország az Oroszországgal közös határára

Lettországban a balti védelmi vonal kiépítésének részeként harckocsiárkokat kezdtek ásni az Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös határ mentén – jelentette a lett közmédia.

Az értesülés szerint az első erődítések munkálatai az orosz határtól mindössze egy kilométerre, a Terehova határellenőrző ponttól nem messze folynak. "Itt felássuk az utat és egy tankcsapdát alakítunk ki, hogy szükség esetén ezen az úton ne lehessen járműveknek, így a harckocsiknak haladniuk" – mondta a portálnak Kaspars Lazdins lett mérnök alezredes. Elmondása szerint a védelmi vonal építése során figyelembe veszik a természetes környezetet, beleértve a folyókat, mocsarakat és erdőket.

Lazdins hozzátette, hogy ahogy a harckocsiárkok elkészülnek, elhelyezik az úgynevezett sárkányfogakat a határon. Idén január 19-én az észt hadsereg bejelentette, hogy a balti államok között megállapodás született védelmi vonal megteremtéséről az orosz határon. A dokumentumban leszögezték, hogy a különböző védelmi struktúrákból álló övezet létrehozásának egyik célja a katonai fenyegetésekkel szembeni védelem lesz.

Ez a lépés különösen fontos lehet a jelenlegi geopolitikai helyzetben, ahol Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint Oroszország készen áll a „komoly béketárgyalásokra”, amelyek elősegíthetik az ukrajnai háború lezárását. Zaharova hangsúlyozta, hogy Oroszország hajlandó komoly béketárgyalásokat folytatni az ukrajnai háború befejezéséről, feltéve, hogy ezek figyelembe veszik a háború realitásait, például Ukrajna semlegességét és az orosz területi követeléseket. A béketárgyalások jelenlegi esélye azonban alacsony, hiszen mindkét fél próbál diplomáciai lépéseket tenni a konfliktus befejezése érdekében, de a tárgyalások kezdete még várat magára.

A balti régió és Oroszország közötti feszült viszonyt tovább bonyolítja egy esemény Moszkvában, ahol május 1-jén egy különleges kiállításon az orosz védelmi minisztérium Ukrajnában szerzett haditechnikai eszközöket tett közszemlére. A kiállított mintegy 40 katonai jármű között feltűnt egy dél-afrikai gyártmányú Mamba páncélos is, amely valószínűleg Észtországból származik. Az orosz médiában kínos pillanatokat okozott, hogy a dél-afrikai katonatiszt magyarázkodásra kényszerült, miután a Mamba páncéloson egy hatalmas dél-afrikai zászlót festettek, ami kellemetlen helyzetbe hozta Dél-Afrikát, amely amúgy jó kapcsolatot ápol Oroszországgal. Az eset rávilágít arra, hogy a nemzetközi fegyverforgalom és a katonai konfliktusok összetettsége milyen váratlan diplomáciai helyzeteket teremthet.