Időjárás: Magyarország két részre szakad, rekordmeleg után hidegfront és szupercellák érkeznek

A HungaroMet jelentése alapján Magyarország időjárása ma két részre szakad: a déli részen napos idő és melegrekordok várhatóak, míg az északi területeken záporok és zivatarok zavarhatják meg a napot.

A déli régiókban a tegnapihoz hasonló időjárásra számíthatunk, de a délnyugati szél erősödése várható. A meleg levegő további áramlása miatt a mai napon a melegrekordok is megdőlhetnek, a legmagasabb hőmérséklet pedig 31,4 °C lehet, amit Kiszomboron mértek, ezzel megdöntve a 1952-ben, Csongrádon mért 27,9 °C-os rekordot. Ezzel szemben az északi területeken a napos, fátyolfelhős idő délutánra felhőzetbe fordul, és eső, zápor, helyenként zivatar is várható. A hőmérsékleti csúcsértékek 23 és 31 fok között alakulnak, az északi határnál lesz a leghűvösebb, míg délkeleten a legmelegebb időre lehet számítani.

Azonban a hétvége során a délnyugat felől érkező melegedés hatására több helyen megdőltek a hőmérsékleti rekordok. Baján például 31,2 fokot mértek, ami 1939 óta nem volt példa, Túrkevén pedig a korábbi rekordot (28,7 fok) szintén 1939-ben jegyezték fel. A fővárosban az Újpesti állomáson 26,8 fokig emelkedett a hőmérő higanyszála, a korábbi rekord (26,2 fok) szintén 1952-ben született Istvánmezőn.

Hétfőn késő délutántól a hidegfront előhírnökeként északon, északnyugaton már záporok, zivatarok alakulhatnak ki, amelyek közül egy-két zivatar hevesebb is lehet, és szupercellák kialakulására is van esély, amelyek elsősorban a határ közelében vonulhatnak majd nyugat-délnyugat felől kelet-északkelet felé. A zivatarokat 90 km/órát meghaladó széllökések és jégeső kísérhetik, ami miatt a Hungaromet Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyére narancs-, kilenc további északi megyére citromsárga figyelmeztető előrejelzést adott ki.

Kedden borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok alakulhatnak ki, de egy-egy zivatar sem kizárt. Másutt eső valószínű, többfelé és nagyobb mennyiségű csapadék a Nyugat-Dunántúlon lesz. A Kőszegi-hegységben akár halmazállapot-váltás is lehet. Estétől csökken a csapadékhajlam. A front mentén északira, északnyugatira forduló szelet erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8-14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet, ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő.

Szerdára kiegyenlítődik a hőmérséklet, országszerte 12-17 fok közötti maximumokra készülhetünk. Tartós eső már sehol sem várható, de elszórtan záporok még kialakulhatnak, a Dunántúlon néhol az ég is megdörrenhet. Az északi-északnyugati szél is főként itt lesz erős.

Csütörtökön jobbára erősen felhős időre számíthatunk, majd egyre nagyobb területen csökken a felhőzet. Szórványosan valószínű záporeső, zivatar. Az északi szelet sokfelé erős, néhol viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11-16 fok között alakul.

Csütörtöktől a fagyzugosabb helyeken fagyra is lehet számítani hajnalonként, akkor még csak 0-7, pénteken mínusz 3 – plusz 6, szombaton hajnalban mínusz 2 – plusz 6 fok várható.

Az átlagosnál hidegebb idő viszonylag tartósan velünk marad, a hosszútávú, úgynevezett ensemble előrejelzések egyöntetűen azt mutatják, hogy a következő egy-két hétben nem lesz nagy változás, marad az átlagosnál kicsit hidegebb idő.