Joe Biden: Mindent megteszünk, hogy megvédjük Izraelt

Annak ellenére, hogy Joe Biden amerikai elnök nem ért egyet Izrael gázai válaszlépéseivel és háborús stratégiájával, arról biztosította Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, hogy „vasszilárd” az elkötelezettségük Izrael védelmében.

„Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy megvédjük Izrael biztonságát” – mondta Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, azt mérlegelve, Teherán beváltja-e ígéretét, és fegyveres konfliktusba keveredik Izraellel azután, hogy egyik legmagasabb rangú katonai parancsnokát – vélhetően egy izraeli – rakétacsapással likvidálták a szíriai főváros kellős közepén.

Joe Biden szerdán a Fehér Házban találkozott Fumio Kishida japán miniszterelnökkel, akivel közös sajtótájékoztatót tartottak. A BBC tájékoztatása szerint az elnök ekkor beszélt újságíróknak arról, hogy Irán és „megbízottjai” fenyegetéseivel szemben – miszerint a helyi izraeli konzulátusok is veszélyben lehetnek egy lehetséges megtorlás miatt – vasszigorral járnak el.

Ahogy Netanjahu miniszterelnöknek is elmondtam, Irán és megbízottjai által jelentett fenyegetésekkel szembeni elkötelezettségünk Izrael biztonsága érdekében, vasszilárd, hadd ismételjem meg, vasszilárd – mondta Joe Biden egy nappal azután, hogy egy interjúban tűzszünetre szólított fel a Gázai övezetben, és kijelentette, hogy nem ért egyet Benjaim Netanjahu izraeli miniszterelnök háborús stratégiájával.

Az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka megesküdött, hogy „megbüntetik a cionista rezsimet”, miután április 1-jén légicsapás érte Irán damaszkuszi nagykövetségét, tizenhat ember halálát okozva, köztük a Forradalmi Gárda iráni elitalakulat hét tagját. Az izraeli csapás teljesen elpusztította az iráni nagykövetség damaszkuszi épületét. A halottak között van a Forradalmi Gárda egyik magas rangú parancsnoka, Mohammad Reza Zahedi dandártábornok.

Teherán Izraelt tette felelőssé a csapásért, azonban az izraeli hadsereg nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni a vádat.

Amerikai tisztviselők azt mondták, most attól tartanak, hogy Irán megtorlásként Izraelen belüli célpontok támadását tervezi, ami újabb erőszakhullámot idézne elő a Közel-Keleten. A Bloomberg szerint Irán nagy pontosságú rakétákkal és drónokkal indíthat csapásokat izraeli katonai és kormányzati létesítmények ellen.

Amerikai tisztviselők megpróbáltak üzenetet küldeni az irániaknak, hogy a Biden és Netanjahu közötti nézetkülönbségek ellenére az Izrael elleni bármilyen támadásra agresszív amerikai válaszlépésekkel fognak reagálni.

Az Axios amerikai hírportál információi szerint a feszültség enyhítése érdekében Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Irak külügyminiszterei a héten beszéltek iráni kollégájukkal. A minisztereket arra kérték, hogy közvetítsék Biden közel-keleti főtanácsadójának, Brett McGurknak az üzenetét a de-eszkaláció szükségességéről.

A Lufthansa április 13-ig meghosszabbította teheráni járatainak felfüggesztését biztonsági okokból, miután Irán megtorlást helyezett kilátásba Izrael ellen a damaszkuszi támadás miatt. A légitársaság szóvivője szerint a Frankfurt-Teherán járatot azért függesztették fel, hogy a személyzetnek ne kelljen az éjszakát Teheránban töltenie. Az Austrian Airlines, a Lufthansa leányvállalata, továbbra is repül Bécsből Teheránba, de úgy módosította a járatai menetrendjét, hogy a személyzetnek ne kelljen az iráni fővárosban éjszakáznia.

Az izraeli védelmi vezetőkkel tárgyal Michael Kurilla amerikai tábornok, az Egyesült Államok közel-keleti műveletekért felelős Központi Parancsnokságának (CENTCOM) parancsnoka, hogy megvitassák az iráni támadás lehetőségére való felkészülést. Az amerikai és izraeli tisztviselők az elmúlt néhány napban kapcsolatba léptek egymással, miközben az április 1-i damaszkuszi légicsapás miatt Teherán lehetséges válaszára készülnek.

Arról, hogy vajon mi várható a Közel-Keleten és vajon Teherán beváltja-e ígéretét, és fegyveres konfliktusba keveredik-e Izraellel a damaszkuszi rakétacsapás után, Siklós András beszélgetett Bordás Máriával, az NKE egyetemi tanárával a Kibeszélőben.