A világ legmélyebb pontjának titkai és a tengeri élet csodái

A Csendes-óceán mélyén, a Mariana-árokban található a világ legmélyebb pontja, a Challenger Deep, amelyet eddig csupán néhány embernek sikerült megközelítenie.

A Challenger Deep a Mariana-árokban helyezkedik el, és a világ óceánjainak átlagos mélységének majdnem háromszorosa, körülbelül 10 935 méter mély. A terület három részre osztható, melyeket keleti, középső és nyugati medencéknek neveznek, és a legmélyebb pont a keleti medencében található. Ezt a mélységet olyan szélsőségesnek tekinthetjük, hogy ha a Mount Everestet ide helyeznénk, a csúcsa még mindig több mint kétezer méterrel lenne a víz alatt.

A Challenger Deep mélységeit először Jacques Piccard oceanográfus és Don Walsh haditengerészeti hadnagy érte el 1960-ban az amerikai haditengerészet egyik tengeralattjárójával. Több mint ötven évvel később James Cameron filmrendező vált a mélypont második látogatójává, aki egy saját tervezésű tengeralattjáróval jutott el oda 2012-ben.

A mélytengeri expedíciók során a kutatók nem csak a terület különleges élővilágát dokumentálták, hanem az emberi szennyezés nyomaira is bukkantak, például egy sörösüvegre is ráleltek. Ez azt mutatja, hogy a mélytengeri élőhelyek sem maradnak érintetlenül az emberi tevékenység hatásaitól.

A tengeri élet más csodáit is felfedezik a tudósok, mint például a ritka tengeri szörny maradványait, amelyeket 2023-ban találtak meg a brit Jurassic Coast partjainál. A 150 millió éves plioszaurusz koponyáját, amely a valaha élt egyik legnagyobb állathoz tartozott, egy szikláról halászták ki. A jura és kréta időszakban élő tengeri hüllő harapási ereje olyan elképesztő volt, hogy könnyedén legyőzte volna a Tyrannosaurus rexet is egy harcban.

A lelet most került be a Guinness-rekordok könyvébe, 95 százaléka ugyanis teljesen ép, ezzel pedig a leginkább egyben lévő koponya a bolygón. A leleten 130 tüskés fog is megtalálható. A koponya első darabjára, egy orra Phil Jacobs talált rá a dorseti tengerparton. Ezt követően felvett egy videót, és elküldte Steve Etches fosszília-szakértőnek, akinek tulajdonában van egy kiállítóhely is. Ezután drónnal pásztázták végig a környéket, és végül sikerült megtalálni a meglepően ép koponyát.

A 2 méteres koponya megtalálásáról a BBC egy tv-filmet is készített, Attenborough And The Giant Sea Monster címmel, amelyben Sir David Attenborough is részt vett. A koponya most a Kimmeridge-ben található Etches Collection-ben látható. A kiállítók jelenleg arra gyűjtenek adományokat, hogy megtalálják a SeaRex névre keresztelt állat többi részét.