A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 435.900, a kedvezményeket figyelembe véve 451.300 forint volt.

A reálkereset a KSH szerint így 10,3 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 5,5%-os növekedése mellett.

A valóságérzékelés szempontjából jóval pontosabb adat, a bruttó mediánkereset decemberben 496.100 forint volt ez pontosan 16 százalékkal volt magasabb, mint az egy évvel korábbi.

A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 342.800 forintot ért el ez is több mint 15 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest – áll a gyorsjelentésben.

A legjobban továbbra is a pénzügyi szektorban dolgozók keresnek, itt a havi bruttó átlag 1,2 millió forint volt, nagyjából háromszázezerrel több, mint egy éve. Az információs, kommunikációs szektorban kicsivel több mint 1 millió forint volt az átlagbruttó, míg az energiaiparban 910 ezer forint. A legrosszabbul továbbra is a szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban keresnek, nekik 421 ezer forint a bruttó átlag jövedelmük.

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár gyurcsányozással reagált a KSH által kibocsátott adatokra. Szerinte a „Gyurcsány-korszakhoz képest” egy munkavállaló átlagosan már több mint háromszor magasabb fizetést visz haza, miközben 2010-hez képest 1 millióval dolgoznak többen, a regisztrált álláskeresők száma pedig történelmi mélyponton van.

A reálbérek dinamikus növekedése hozzájárul a fogyasztás, ezen keresztül gazdasági növekedés helyreállításához, a 4% körüli dinamikus GDP bővülés eléréséhez

– értékelte a helyzetet az államtitkár a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint.


Fotó: MTI