A bejegyzés szerint kedden - Szolnok környékét leszámítva - szinte országszerte előfordultak záporok, zivatarok, illetve eső is. Hozzátették: júniusban 60-80 milliméter eső esik átlagosan, de most a sorozatban érkező csapadékgócokból több mérőállomáson is a havi csapadékmennyiséget elérő, vagy azt meghaladó mennyiséget mértek, esetenként 1-2 óra alatt.

Hozzátették: a meteorológiai szolgálat mérőállomásai 100 milliméternél is több esőt regisztráltak Baján (101,7 milliméter) és Kékestetőn (111,3 milliméter), azonban az egyik észlelőjük Kékestetőn 122 millimétert mért, ezzel pedig megdőlt a napi csapadékrekord. A régi rekordot - 120 millimétert - 1951-ben, a Somogy vármegyei Homokszentgyörgy-Mariettapusztán mérték.

Felhívták a figyelmet arra, a kékestetői automata mérése és az észlelő hagyományos, kézi mérése között bő 10 milliméter különbség van, "de ez teljesen rendben van". Hozzátették: a két mérőpont a Kékestetői Meteorológiai Állomás műszerkertjében ugyan csak méterekre található egymástól, de technikai okokból ekkora különbség könnyedén előfordulhat, ugyanis nagyon intenzív csapadék esetén az automata "kissé alámérhet a ténylegesen lehulló csapadéknak" - magyarázták a Facebook-bejegyzésben.

Kiöntött egy patak Gyöngyöspatán

Kiöntött egy patak kedden éjjel Gyöngyöspatán, elárasztotta az utcát és körbevett tizenöt házat a Hegyalja úton.

A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a víz az épületekbe nem tört be, csak az egyik ingatlan pincéjébe.
A gyöngyösi hivatásos tűzoltók egy embert kimenekítettek az egyik házból, és kiszivattyúzták a vizet az elárasztott pincéből. A patak később visszahúzódott a medrébe.

Nógrádsipeken két embernek kellett elhagynia otthonát a patak áradása miatt

Nógrádsipeken a nagy mennyiségű eső miatt kilépett medréből a patak éjszaka, két embernek el kellett hagynia otthonát - közölte az MTI-vel a Nógrád vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője szerdán.

Kapás Márton elmondta: a megáradt Rimóc-Sipek patak 39 ingatlant és öt embert veszélyeztetett.

Személyi sérülés nem történt, ketten ideiglenesen rokonaikhoz költöztek. A patak vízszintje szóta csökkent, és már nem jelent veszélyt - tette hozzá.

A balassagyarmati és a szécsényi hivatásos tűzoltók, a szécsényfelfalui, endrefalvai, magyargéci önkéntesek, valamint a szécsényi járási mentőcsoport önkéntesei dolgoztak a helyszínen.

A védekezésben a polgármester irányítása mellett 50 helyi lakos is részt vett - mondta el Kapás Márton.

A falut már két hete is elöntötte egy villámár.

Fotó: facebook