Számos kiválóságot ismertek el vármegyénkből a nemzeti ünnep alkalmából

Egy Kossuth-díjjal, két Széchenyi-díjjal és két érdemrenddel gazdagodott szimbolikusan vármegyénk a nemzeti ünnep alkalmából. Szívből gratulálunk!
A frisshirek.hu portál pont az a média hiány, ami egy működő demokráciában természetes kellene legyen, éspedig elfogulatlan, naprakész hírek közvetítője közéletről, politikáról, kultúráról, sportról egyaránt. Nálunk nincs és nem is lesz részrehajlás! Hogy ez így is maradjon, kérlek támogasd munkánkat adományoddal, hívd meg ismerőseid, hogy olvassanak bennünket és kerünk, kövess és lájkolj minket a közösségi médiában is.
TámogatásNemzeti ünnepünk alkalmából ünnepélyes keretek között adta át Novák Katalin köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök március 14-én délután a Parlamentben a Kossuth- és Széchenyi díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseket is. A kitüntetettek között több megyénkbéli kiválóság is szerepel.
Kossuth-díjat kapott Mihályi Gábor, Harangozó Gyula-díjas táncművész, érdemes és kiváló művész.
Ő 1958. október 14-én született Jászberényben. A Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc-pedagógus szakán diplomázott 1992-ben, majd 2007-ben ugyanott koreográfus diplomát is szerzett. 1982 és 1995 között a Magyar Állami Népi Együttes szólótáncosa, 1996-1997-ben az együttes megbízott művészeti vezetője, 1998 és 2001 között karigazgatója, 2002 és 2016 között művészeti vezetője volt, 2016-tól az együttes vezetője. 2008 óta a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöke.
Művészeti vezetése alatt a Magyar Állami Népi Együttes 2006-ban Bartók Béla Emlékdíjban, 2007-ben Prima-díjban és Prima Primissima közönségdíjban, 2014-ben Budapestért Díjban részesült.
Koreográfusként, rendezőként számos nagy sikerű produkciót jegyez, többek között a Bartók-trilógiát (2006, 2008), a Tánckánont (2017), a Kárpát-medence antológiát (2020), a Naphimnusz (2013) és a Liszt-mozaikok (2018) tánckoncert-produkciókat; ő volt a rendező-koreográfusa a 2004-es EU-csatlakozási gálaműsornak is. Műveiben a hagyományos néptánc és -zene, a kortárs zene és tánc, a korszerű szcenikai eszközök, valamint a dramaturgia együtt hoznak létre egy univerzális értékeket képviselő mai néptáncszínházat.
Művészetéért 1996-ban Harangozó Gyula-díjat, 2014-ben érdemes, 2020-ban kiváló művész címet kapott. 2011-ben a Magyar Állami Népi Együttes Örökös Tagja lett, 2016-ban elnyerte a Magyar Állami Operaház által alapított Seregi-díjat. 2013-ban a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) levelező, 2021-ben rendes tagjává, 2022-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává választották. 2019-ben Szolnok díszpolgára lett - zárta életrajzát az MTI.
Méltatta Mihályi Gábort Facebook-oldalán Budai Lóránt polgármester is, aki a gratuláció mellett kiemelte:
ezzel a rendszerváltozás óta ő az első jászberényi, aki ebben az elismerésben részesült. Szívből gratulálok!
Széchenyi díjban részesült Anisits Ferenc gépészmérnök, nyugalmazott vezetőmérnök.
Ő 1938. december 23-án született Szolnokon. 1962-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen mezőgazdasági mérnöki oklevelet, 1973-ban a braunschweigi Műszaki Egyetemen doktori címet szerzett. 1965-től a német MAN cégnél körfolyamatszámítással, alapfejlesztésekkel foglalkozott, főként a dízeltechnológia érdekelte. A svájci Adolph Sauer cégnél Fiat dízelmotorokat, majd az MWM Mannheim vállalatnál ipari dízelmotorokat fejlesztett.
1981-1999 között a BMW steyri (Ausztria) dízelfejlesztő központját vezette. Az ő irányításával fejlesztették ki és vezették be a sorozatgyártásba az elektronikus dízelszabályozást (EDC) és az első közvetlen befecskendezésű V8-as dízelmotort, amely több teljesen újszerű konstrukciós megoldást tartalmazott. Csapatával három dízelmotor-generáció 15 motorját fejlesztették ki, hat- és nyolchengeres dízeljeik 1999-ben és 2000-ben elnyerték Az év motorja elismerést, a "motor-Oscart". Az általa lefektetett körfolyamatszámítás egyenleteit világszerte alkalmazzák és tanítják, nevét mérföldkőként jegyzik a BMW történetében.
1995-ben Európa legrangosabb műszaki elismerésével, az Ernst Blickle nemzetközi innovációs díjjal, 2001-ben Szolnok város díszpolgári címével, 2014-ben a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki. 2018-ban a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi tanárává nevezték ki - zárta életrajzát az MTI.
Szintén Széchenyi-díjat vehetett át Kocsis Károly geográfus, akadémikus,
aki 1960. július 2-án született Szolnokon. A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen 1984-ben földrajz-biológia szakos tanári diplomát, 1988-ban egyetemi doktori fokozatot szerzett. 1993-ban a földrajztudományok kandidátusa (PhD) lett, 2000-ben habilitált. 2002-től a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora, 2010-től az MTA levelező, 2016-tól rendes tagja.
1984-től az MTA Földrajztudományi Kutatóintézetének (ma: MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézete) tudományos munkatársa, főmunkatársa, tanácsadója, kutatóprofesszora, 1997-től osztályvezetője, 2008-tól igazgatóhelyettese volt, 2010-től az Intézet igazgatója. 1999-től a Miskolci Egyetem docense, majd tanszékvezető egyetemi tanára, 2007-től a Műszaki Földtudományi Kar Földrajzi Intézetének igazgatója. 1993-tól Magyarország Nemzeti Atlasza szerkesztő bizottságának tagja, 2013-tól elnöke.
Kutatási területe a társadalomföldrajzon belül a Kárpát-medence és a Balkán etnikai, vallás-, politikai és népességföldrajza, az etnikai konfliktusok hátterének, a határvidéki interetnikus kapcsolatok földrajzi kutatása. Mintegy ötszáz tudományos publikáció, könyv és könyvrészlet fűződik nevéhez. Díjai: Pro Geographia (1990), Akadémiai Ifjúsági Díj (1993), Akadémiai Díj (2006), Akadémiai Jutalomérem (2014), a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (2016) - zárta életrajzát az MTI.
A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozat kitüntetést kapott Dr. Béres József
vegyész, a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke a magyar emberek egészségének megőrzését évtizedek óta elkötelezetten szolgáló, a természetes gyógyászati módszereket, illetve az emberi szervezet ellenálló képességének erősítését széles körben népszerűsítő munkája elismeréseként - írta meg az elismerést az MTI.
A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozat kitüntetést kapptt Dr. Szapáry György
közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, volt alelnöke, a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes professzora, Magyarország korábbi washingtoni nagykövete a közgazdaság-tudomány és a diplomácia területén egyaránt kimagasló és értékteremtő életútja elismeréseként - zárta a díj átadásáról szóló beszámolóját az MTI.
A Szolnokhoz szorosan kötődő díjazottakat közvetlenül az átadás után köszöntötte Szalay Ferenc polgármester, aki a Facebook-oldalára az elismertekről azt írta, hogy
Megtisztelő társaságban. Kiváló tudósok, művészek, s ami közös bennünk: példamutató életpályával rendelkező nagyszerű emberek, akik ezer szállal kötődnek Szolnokhoz. Köszönet azért, hogy gazdagították városunkat!
A kiemelt kép forrása: Szalay Ferenc Facebook-oldala