Kisvállalkozásokat és a bankszektor kihívásait érintő kormányzati intézkedések

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szeptember végéig kidolgozza és bejelenti a kisvállalkozások versenyképességét elősegítő akciótervét, jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

Az Európai vállalkozásfejlesztési díj budapesti átadó ünnepségén Nagy Márton beszédében kiemelte, hogy a minisztérium jelenleg is vizsgálja a kisvállalkozások működési környezetét. Az akcióterv célja, hogy támogassa a vállalkozásokat több területen, beleértve a vállalkozói hitelekhez való hozzáférést, a befektetések támogatását, a finanszírozási költségek csökkentését, valamint a vállalkozások digitális jelenlétének erősítését. A miniszter úgy véli, hogy az akcióterv révén a mikro-, kis- és közepes vállalkozások nagyobb mértékben tudnak majd hozzájárulni a magyar gazdaság teljesítményéhez, és stabilabbá válhat a működésük.

Nagy Márton szerint a kisvállalkozás fogalmának átalakítása is szükséges, mivel a jelenlegi meghatározás elavult létszám-, árbevétel és mérlegfőösszeg-korlátokon alapul, és fontos változásokat hagy figyelmen kívül. A miniszter hozzátette, hogy a versenyképesség helyreállítását a magyar EU-elnökség is az egyik legfontosabb feladatának tekinti, ezért ösztönözni fogja a bürokrácia leépítését, az elektromos autózás és a mesterséges intelligencia térnyerését.

A belföldi cégeknek az ukrajnai háború okozta nehézségek miatt még mindig alaposan meg kell gondolniuk a kiadásaikat, miközben a lakossági óvatosság hónapról hónapra enyhül, köszönhetően a háztartások vagyongyarapodásának vagy a reálbér-emelkedésnek, amely idén elérheti a 8 százalékot.

Az Európai vállalkozásfejlesztési díj nemzeti fordulójának elismeréseit Nagy Márton átadta. A vállalkozói kedv ösztönzése kategóriában a Budapesti Corvinus Egyetem, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Danube Cup vállalkozói versenye, a vállalkozói ismeretek kategóriában a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési alapítvány vállalkozói mentorprogramja nyert. Digitális átállás kategóriában a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének vállalkozástámogató alkalmazása, a VOSZPort alkalmazás lett a legjobb, a fenntartható átállás ösztönzése kategóriában a Magyar Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért tehetségprogramja kapta az elsőnek járó elismerést. A társadalmi egyenlőségért kategóriában a Társadalmi Vállalkozások Magyarországi Koalíciója végzett az élen, ők a társadalmi vállalkozásokat segítő Buy Social vállalati beszerzési programmal jelentkeztek a felhívásra.

Az Európai vállalkozásfejlesztési díjat (European Enterprise Promotion Awards, EEPA) az Európai Bizottság alapította 2006-ban, hogy széles körben ismertté válhassanak a példaértékű vállalkozásfejlesztési kezdeményezések. Magyarországon a kiírásra idén 5 kategóriában érkeztek pályázatok a legalább 15 hónapja működő projektekkel vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó civil szervezetektől, önkormányzatoktól, állami szervektől és intézményektől. A márciusban közzétett felhívás nemzeti fordulója május 31-én zárult, az európai fordulót a magyar EU-elnökségre tekintettel Budapesten tartják. A díjátadót novemberben rendezik meg.

Ezzel párhuzamosan a kormány a bankszektor különadóztatásával kapcsolatban is új intézkedéseket fontolgat. A költségvetési konszolidáció részeként a kormánytól többszáz milliárd forintos méretű csomagot várnak bizonyos elemzők, szakértők, hitelminősítők, különösen a 2025-ös évben, amikor a kormány gazdaságélénkítő, fogyasztást közvetlenül támogató intézkedéseket tervezhet a 2026-os parlamenti választások előtt. A kormányzat a költségvetés egyensúlyának helyreállítására adóemelés útján, különadó-emelésre építve kívánja növelni mozgásterét. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, Lóga Máté szerint a bankok csak részlegesen feleltek meg a kormányzati elvárásnak, ami arra utal, hogy a kormányzat nem fogja szó nélkül hagyni, ha egy magas jövedelmezőségű szektor további extra jövedelemre tesz szert. Így a közeljövőben a bankszektor és a kiskereskedelmi szektor különadó-terhelésének érdemi emelkedésére is sor kerülhet. Az új forgatókönyvök és a költségvetési tervezési folyamatok figyelemmel kísérése fontos lesz a következő hónapokban.