NATO tagországok finanszíroztak egy különös pápai fejlesztést

Átadták a STRABAG által kivitelezett Kombinált Repülőtéri Létesítmény Csarnok és Irodaépületet a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőterén, amely egy új ejtőernyő-szárító tornyot is magában foglal.

Új létesítménnyel – benne raktár és irodaépületekkel és teherejtőernyő-szárító toronnyal – bővült a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtere Pápán. A STRABAG által megvalósított fejlesztések célja a komplex légi teherszállítási és logisztikai feladatok biztosítása. A beruházás a 2008-ban létrehozott Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) nevű projekt keretében valósult meg. A független, katonai együttműködési SAC programban 12 NATO tagország vesz részt, közösen fejlesztik és tartják fenn a stratégiai katonai légi szállítási képességüket és használják a három Boeing Globemaster III típusú C-17-es teherszállító repülőgépeket, amelyeket a Magyar Honvédség Pápa Bázisrepülőtéren üzemeltet.

A projekt keretében a koordinációs és támogató feladatokra hozták létre a NATO Légiszállítást Kezelő Programirodát, a C-17-es flotta működtetéséhez szükséges háttér biztosítására, amely fejlesztési, adminisztratív és pénzügyi feladatokat lát el. 2016-ban a SAC keretében épült meg a hangárkomplexum, melyet tovább bővítettek a most átadott épülettel és képességekkel.

A tervek szerint jövőre készül el ugyanitt a C-17-es Légi Személyzet Kiképző Létesítmény: az ún. Szimulátorépület is, szintén a STRABAG kivitelezésében.

A STRABAG 2022 novemberében vette át a pápai bázisrepülőtéren a munkaterületet. A most átadott új létesítményegyüttes összesen 3200 négyzetméternyi tároló és rakodóterülettel rendelkezik. A komplexumban egy szállítmányelőkészítő csarnok, a katonai kezelőállomány irodái és a 33 méter magas ejtőernyőszárító torony is helyet kapott.

A Légiteherforgalmi Központ fejlesztésének további projektelemei közé tartozik a SAC kampusz részeként felépített iroda- és parancsnoki épület, a C-17 javító és karbantartó hangár, egy logisztikai raktár és gépjármű karbantartó épület, valamint a kiszolgáló közműépület is. A fejlesztések célja a logisztikai és szállítási feladatok hatékonyabbá tétele, így a régió biztonságának és védelmi képességeinek a növelése. A beruházást közösen finanszírozta a 12 SAC tagország.