Rekord: 120 millió menekült él a világban

Háborúk, erőszak és üldözés miatt kellett elmenekülnie hazájából ennyi embernek - hangsúlyozza az ENSZ jelentése, amely kiemeli: a befogadó államok többsége maga is szegény.

“A konfliktusok jelentik a menekülés messze legfontosabb okát” – jelentette ki az ENSZ menekültügyi hivatalának vezetője. Filippo Grandi szerint a menekültek száma nagyjából megfelel Japán népességének, és a múlt év végén még “csak” 117 millió menekültet számoltak össze, április végén a számuk már 120 millióra növekedett.

“12 éve folyamatosan emelkedik a menekültek száma, tavaly ilyenkor még csak 110 millió volt” – mondta Grandi az AFP hírügynökség tudósítójának. Nyolc éve, amikor átvette a menekültügyi hivatal vezetését, a menekültek száma még csak fele ennyi volt a világban.

Jelenleg a Gázai övezetből, Szudánból és Mianmarból érkezik a legtöbb menekült külföldre. Az ENSZ menekültügyi hivatala szerint 29 országban 43 területen jött létre olyan vészhelyzet, amely tömeges menekülésre késztetheti az embereket.

A menekültügyi hivatal vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a konfliktusok mellett mind gyakoribb az, hogy a klímaváltozás miatt menekülnek el hazájukból sok ezren. Grandi szerint, ha nem lesz változás a geopolitikában, akkor a menekültek számának növekedése elkerülhetetlen, mivel a konfliktusok jó része a nemzetközi jog megsértésével zajlik, és a fegyveres alakulatok gyakran áthágják a szabályokat, hogy megfélemlítsék és menekülésre kényszerítsék a lakosságot.

A menekültek több mint a fele olyan táborokban él, amelyet a saját hazájában állítottak fel, és 43,4 millió menekült jutott olyan helyzetbe, hogy külföldi támogatásra szorul. Grandi cáfolta azt a nézetet, hogy a menekültek a gazdag államokat célozzák meg: többségük a szomszédos országban keres menedéket, így a menekültek háromnegyede szegény vagy közepes jövedelmű államban él.

Szudánban jelenleg a legnagyobb humanitárius katasztrófa zajlik: 11 millió embernek kellett elmenekülnie szülőföldjéről. A hadsereg két tábornoka háborúzik egymással az országban, egyiküket az oroszok és a kínaiak, másikukat pedig a Nyugat támogatja. A menekültek egy része táborokban él a saját országában, másik részük a szomszédos szegény országokba menekült. Csád például, ahol a magyar hadsereg is missziót állít fel, 600 ezer menekültet fogadott be Szudánból.

A Gázai övezetben 1,7 millió ember kényszerült menekülésre az ENSZ becslése szerint. Ukrajnában ugyanez a szám 3,7 millió az országon belül, összesen pedig meghaladja a hatmilliót. A világrekordot továbbra is Szíria tartja ezen a téren, ahol a több mint tíz éve tartó polgárháború következtében 13,8 millió embernek kellett elmenekülnie a szülőföldjéről: egy részük az országon belül maradt, de több millióan emigráltak elsősorban a szomszédos országokba, Törökországba és Libanonba.